Turbūt beveik kiekvienas iš mūsų pažįstame žmonių, kurie dirba vairuotojais – tiek krovininių vilkikų tiek ir autobusų. Neretai tokį darbą žmonės renkasi, nes, ypač tolimųjų reisų vairuotojus, pavilioja nemaža alga. Tačiau, prieš pradedant dirbti, tenka išlaikyti ne tik atitinkamos kategorijos vairuotojo pažymėjimą, bet ir papildomą kursą, vadinamą paslaptingu „95 kodo“ pavadinimu. Kas gi tai?
95 kodas – tai pradinės profesinės kvalifikacijos pažymėjimas, suteikiantis asmeniui teisę ES šalyse komerciniais tikslais (gaunant už tai atlyginimą) verstis krovinių ir keleivių pervežimu. Taigi, neturint šios kvalifikacijos, C ar D kategorijos vairuotojo pažymėjimas gali būti naudingas tik sunkvežimiu perkraustant nuosavus namus ar norint pavežioti daug bičiulių nuomotu keleiviniu autobusu.
Kadangi keleivių arba krovinių pervežimas jau seniai nebėra tiesiog kelionė iš taško A į tašką B, atsirado poreikis susisteminti visą papildomą informaciją, reikalingą vairuotojui, ir patogiai ją pateikti. Tai ir apibrėžia ES direktyva 2003/59/EB, kuri numato poreikį pradinei vairuotojų kvalifikacijai. Vairuotojas negalintis atlikti vis didėjančio vadybinio darbo krūvio tampa nuostolingu darbdaviui ir užsakovams, mat krovinių ar keleivių pervežimas trunka ilgiau, dėl padarytų dokumentų administravimo klaidų, galima susilaukti ir baudų.
95 kodas suteikia gerokai daugiau, nei tik papildomų praktinių žinių vairuojant transporto priemonę, kurių neįgyjate tiesiog išlaikius kategorijos egzaminą. Išlaikius šią kvalifikaciją sužinosite daug būtinos informacijos susijusios su galimais krovinių tipais (pvz.: maisto saugos išmanymas), skirtingų ES šalių reguliacijomis, muitinės procedūromis ir pan.
95 kodą įgyti galima tik sulaukus 18-os metų ir turint B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. C ar D kategorijų vairuotojo pažymėjimas nėra būtinas, nes tiek transporto priemonės kategorijos, tiek ir 95 kodo kvalifikaciją galima mokintis vienu metu. Jei asmuo jau turi teisę vairuoti reikalingos kategorijos transporto priemones, kvalifikacija įgyjama dviem būdais:
Įgijus 95 kodą, kas penkerius metus privaloma išklausyti kvalifikacijos tobulinimo kursus.
Priklausomai nuo asmens amžiaus, kursų trukmė gali skirtis. Jei vairuotojui dar nėra sukakę 21 metai, visi 95 kodo kursai, išskyrus C1 ir C1E kategorijas truks ilgiau: 280 ak. val. (1 ak. val. – 45 min) teorijos, o taip pat prireiks suvažinėti 20 ak. val. praktinio vairavimo kursą. Jei vairuotojas jau yra sulaukęs 21-ojo gimtadienio arba mokomasi C1 ir C1E kategorijų, kursai bus dvigubai trumpesni: 140 ak. val. teorijos bei 10 ak. val. praktinio vairavimo. Klausantiems kvalifikacijos tobulinimo kursus, tereikės išklausyti 35 ak. val. teorijos kursą.
Žinoma, ne visada išlaikius C ar D kategorijas bus reikalaujama gauti ir 95 kodo kvalifikaciją. Tam yra keletas išimčių:
Kaip matome, 95 kodo kvalifikacija yra nepakeičiamas instrumentas, kiekvieno profesionalaus vairuotojo karjeroje. Ne vien todėl, kad ji yra privaloma, norint verstis šia veikla, bet ir dėl savo suteikiamų pliusų. Prieš įsigaliojant reikalavimui turėti šią kvalifikaciją, vairuotojų tarpe buvo nemažai nepasitenkinimo, tačiau praėjus kuriam laikui visi gali pastebėti 95 kodo privalumus.
Daugiau naujienų galite skaityti čia.