Grįžti į pagrindinį puslapį

Ar įvedamas vasaros laikas suteikia progą sutaupyti?

Šiais metais šventiniu Velykų laikotarpiu Lietuvoje sukome laikrodžio rodyklę valandą į priekį. Toks laiko persukimas dalį žmonių paveikia dėl įvairių priežasčių, kurios, dažniausiai, būna susijusios su gaunamo poilsio kiekiu miegant. Vis dėlto, ilgainiui pastebime, kad vasaros laikas tampa kur kas patogesniu kasdieniniams darbams atlikti, nes ilgiau galime pasidžiaugti šviesiuoju paros metu.

Kodėl sukame laikrodžio rodyklę?

Laikrodžio persukimas atsirado ne taip ir seniai. Kalbant apie pačią idėją, galima laikyti, kad pirmiausia ji kilo George Vernon Hudson, 1895 metais. Būdamas entomologas ir norėdamas ilgiau vakarais stebėti geresniame apšvietime tyrinėjamus vabzdžius, G.V. Hudson pasiūlė laikrodžio persukimą dvejomis valandomis kovo ir spalio mėnesiais.

Vivus.lt-ar-ivedamas-vasaros-laikas-suteikia-proga-sutaupyti-1

Taigi, vasaros laiko esminis tikslas – efektyviai išnaudoti dienos šviesą, ką sufleruoja ir vasaros laiko pavadinimas anglų kalba – Daylight Saving Time. Lietuvoje vasaros laikas pirmą kartą buvo taikytas dar 1981 metais, tačiau vėliau, 2000 metais, panaikintas. Antroji laiko juosta mūsų valstybėje buvo įvesta tik 2003 metais ir nuo tada iki šios dienos Lietuvoje sukame laikrodžio rodykles atsižvelgdami tiek į vasaros, tiek į žiemos laiką.

Vasaros laiko įtaka mūsų gyvensenai

Kaip ir minėta aukščiau, dažniausiai laiko persukimas veikia mus poilsio srityje. Besimokantys, studijuojantys ar dirbantys asmenys dažniausiai turi nuoseklią rutiną ir nustatytas valandas, kuomet turi keltis ir eiti miegoti. Nors laiko persukimas viena valanda neskamba kaip itin didelis pasikeitimas, dažnai jis gali daryti itin didelę įtaką mūsų gyvensenai.

Vivus.lt-ar-ivedamas-vasaros-laikas-suteikia-proga-sutaupyti-2

Viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų – negalėjimas užmigti tinkamu metu naujuoju laiku bei itin sunkus kėlimasis ryte. Miego trūkumas daro įtaką asmens savijautai, streso lygiui, net atidumui kelyje ar susikaupimui darbo metu. Žinoma, toks laikotarpis dažniausiai netrunka itin ilgai ir paprastai asmenys gan greitai grįžta į įprastą gyvenimo tempą.

Ar vasaros laikas gali padėti sutaupyti pinigų?

Įvedamas vasaros laikas suteikia galimybę mėgautis dienos šviesa kur kas ilgiau. Nors iš pradžių galime susidurti su sunkumais keliantis rytais, vis dėlto, galime įžvelgti ir teigiamąją įvedamo laiko pusę – tai proga sutaupyti.

Vivus.lt-ar-ivedamas-vasaros-laikas-suteikia-proga-sutaupyti-3

Vakaro metu ilgiau galime pasidžiaugti saulės skleidžiama šviesa – tai reiškia, kad mums tampa mažiau reikalingas dirbtinis apšvietimas namuose, jei neplanuojame užsiimti veikla, reikalaujančia itin didelio šviesos kiekio (pvz. skaitymas, siuvinėjimas ir pan.). Kuo vėliau įjungiame šviestuvus, tuo daugiau elektros energijos pavyks sutaupyti. Žinoma, sutaupytos energijos kiekiai nebus itin dideli ir pastebimi, tačiau apskaičiavę ilgesnio laikotarpio sąnaudas galėtumėte pamatyti, kiek pavyko sutaupyti.

Taigi vertėtų atminti, kad sutaupyti kartais gali padėti ir visai paprasti dalykai, kurie nuo mūsų nepriklauso. Įvedamas vasaros laikas – neabejotinai šių dalykų sąraše.

Naujausi įrašai