Atostogos – tai vienas iš labiausiai laukiamų laikotarpių daugeliui, pagal darbo sutartis dirbančių asmenų. Kol galvojami apie atostogų maršrutai, kraunami lagaminai bei ruošiamasi patiems geriausiems įspūdžiams, verta sužinoti ir apie kitus su atostogomis susijusius dalykus, kurie keitėsi nuo šių metų, su darbo kodekso pakeitimais. Būtent apie tai ir kalbėsime šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Vienas iš pagrindinių pakeitimų, kuris atsirado – tai, kad atostogų dienos yra skaičiuojamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis. Seniau darbuotojai standartiškai gaudavo 28 kalendorines atostogų dienas per metus (išimtis – tam tikrų specialybių, reikalaujančių daugiau nervinės ar psichinės įtampos, darbuotojai, kuriems priklauso daugiau atostogų dienų per metus). Nuo šių metų įvedus darbo kodekso pakeitimus, suteikiamos atostogos jau yra skaičiuojamos nebe kalendorinėmis, bet darbo dienomis ir darbuotojams yra suteikiamos 20, jei dirbama 5 dienas per savaitę arba 24, jei dirbamos yra 6 dienos per savaitę, būtent darbo dienos atostogų.
Nemažai neramumų tarp darbuotojų kyla dėl to, kad atostogų trukmė iš pirmo žvilgsnio trumpėja, tačiau pagal senąją tvarką suteikiant 28 dienas atostogų, 8 iš jų būdavo savaitgaliai, tad darbuotojams atostogų laikotarpis nesikeičia. Kalbant apie kompensaciją, už nepanaudotas atostogas, darbuotojai taip pat nieko nepraranda, nes net ir pagal senąją tvarką, kompensacija buvo skaičiuojama tik už darbo dienas.
Naudinga žinoti, kad darbuotojas turi galimybę savo atostogas panaudoti mažesnėmis dalimis, nei standartinis 14 dienų laikotarpis. Pavyzdžiui, galima susitarus su darbdaviu, eiti atostogų keletą kartų po tris ar penkias dienas, taip savo poilsio dienas išdėstant trumpesniems, tačiau dažnesniems periodams. Juk kai kuriems žmonėms daug geriau ir naudingiau ilsėtis, kad ir trumpiau, bet dažniau. Tačiau svarbu paminėti, kad bent vieną kartą per metus darbuotojas turi eiti nepertraukiamų 14 dienų trukmės atostogų, (pagal dabartinį darbo kodeksą – 10 nepertraukiamų darbo dienų) per kurias pavyktų kokybiškiau ir geriau pailsėti, pilnai atgauti jėgas.
Dažnai įmonėse darbuotojai, kurie dirba ilgus metus, įgauna tam tikro laikotarpio nepertraukiamą darbo stažą, turi teisę gauti daugiau atostogų dienų per metus, nei įpareigoja darbo kodeksas. Atnaujintasis darbo kodeksas tokias prailgintas atostogas taip pat numato , tačiau nurodo, kad darbdavys pats, savo iniciatyva turėtų sudaryti kolektyvinę darbo sutartyje, kurioje numatytų ilgesnių atostogų, dėl darbo stažo suteikimą. Svarbu paminėti, kad atnaujintasis darbo kodeksas skatina bendravimą tarp darbdavių ir darbuotojų, kad visi sprendimai dėl atostogų suteikimo, būtų priimami atsižvelgiant į abiejų pusių interesus.
Atostogos – itin svarbi dalis profesiniame gyvenime. Net jei dirbamas itin mėgstamas darbas, skirti laiko ilgesniam poilsiui – ne tik naudinga, bet tiesiog privaloma. Tik taip pavyks dirbti efektyviai, o neretai grįžus po kokybiškų atostogų, į įsisenėjusias problemas ar darbus pažvelgus šviežiai – lengviau randami sprendimai. Taip pat gerai pailsėjęs darbuotojas dirba našiau, efektyviau. Todėl, kad ir kaip mėgstate savo darbą ar nesijaučiate pavargę – nenuvertinkite atostogų svarbos.