Sparčiai tobulėjančios technologijos, komforto poreikis, ekonomija beitaršos mažinimas diktuoja naujas tendencijas automobilių rinkoje. Keičiasi ir gyventojų suvokimas, kad kuo automobilis senesnis, tuo ateityje atsiras daugiau išlaidų jo remontui. Visa tai lemia siekį įsigyti kuo naujesnę transporto priemonę.
Remiantis „AutoTyrimų“ pateiktais duomenimis, lyginant su ankstesniais metais – šių metų pradžioje smarkiai išaugo naujų lengvųjų automobilių registravimas Lietuvoje – apie 30%. Kalbant apie naudotus lengvuosius automobilius – jų rinka išlaiko savo paklausą, tačiau rinkos ūgtelėjimas ne toks žymus ir siekia apie 3%. Naujo ar mažai dėvėto automobilio įsigijimas turi daugybę pranašumų, tačiau ne kiekvienas gali sau leisti įsigyti transporto priemonę iš karto, už pilną kainą, todėl renkasi lizingo ar paskolos finansinę pagalbą.
Mašinos pirkimas lizingu ar imant paskolą turi savų pliusų ir minusų, todėl priimtiniausią būdą reikėtų rinktis gerai apsvarsčius savo poreikius ir galimybes.
Kalbant apie automobilio lizingą, suma, kuri bus finansuojama prasideda nuo kelių tūkstančių eurų, o automobilis įkeičiamas lizingo davėjui. Taip pat, perkant transporto priemonę lizingu - būtinas pradinis įnašas, o pasiskolinta suma turi būti tokio dydžio kaip ir perkamo automobilio. Dažnu atveju reikalingas ir Kasko draudimas.
Imant paskolą automobiliui apribojimų kur kas mažiau: skolinimosi suma gali būti ir keli šimtai eurų, taip pat ji nepriklauso nuo automobilio vertės – gali būti mažesnė arba didesnė. Perkant dėvėtą automobilį dažnai tenka investuoti į remontą ar įsigyti papildomą padangų komplektą, todėl šioms išlaidoms patogu skolintis didesnę sumą. Priešingai, nei naudojantis lizingu, nereikalingas pradinis įnašas, transporto priemonė nėra įkeičiama kreditoriui. Nėra nustatytų specialių reikalavimų transporto priemonės būklei ar amžiui.
Likutinė vertė – tai būsima automobilio kaina pasibaigus lizingo sutarčiai. Pasirenkant lizingo sutartį su likutine verte, nustatyta likutinės vertės suma nebus įtraukiama skaičiuojant mėnesines įmokas todėl jos bus mažesnės. Nepaisant to, pajamos bus skaičiuojamos lyg perkant automobilį už visą kainą (svarbu įsivertinti ar įmokos suma su jau turimais finansiniais įsipareigojimais neviršija 40% jūsų gaunamų pajamų per mėnesį). O svarbiausia – pasibaigus tokiai sutarčiai netapsite transporto priemonės savininku.
Norėdami juo tapti, lizingo sutarties galiojimo pabaigoje turėtumėte sumokėti nustatytos likutinės vertės sumą lizingo bendrovei. Neturint pakankamai lėšų – lizingo sutartį galima pratęsti arba automobilį parduoti užtuo metu rinkoje vyraujančią kainą ir pasirinkti kitą, naują transporto priemonę.
Kiekvienais metais lizingu įsigyjamų automobilių skaičius tampa vis didesnis. Pasibaigus lizingo sutarties laikotarpiui, maždaug po 3-5 metų, nemaža dalis transporto priemonių yra grąžinamos lizingo bendrovei. Po tokio laikotarpio automobilio nusidėvėjimas daugeliu atvejų nėra didelis.
Nemažai įmonių tokioms mašinoms atlieka reikalingą techninį aptarnavimą ir pateikia pardavimui. „Polizinginiai“ automobiliai dažniausiai yra turėję tik vieną savininką, būna techniškai ir estetiškai tvarkingi, jų vertė krinta netaip sparčiai, todėl nenuostabu, kad pirkėjų tarpe šie tampa vis paklausesni.
Automobilis yra vienas iš didesnių pirkinių, todėl prieš jį įsigyjant reikia gerai suplanuoti savo finansus ir įvertinti būsimus įsipareigojimus. Sumokėti mėnesinę lizingo ar paskolos įmoką nepakaks. Reguliari transporto priemonės priežiūra, parkavimo mokesčiai, draudimas, kuras – tai kasdieninės išlaidos, kurių nereikėtų pamiršti.
Remiantis SEB banko duomenimis, Lietuvoje automobilių įperkamumo indeksas didėja. Lizingu perkamos transporto priemonės vertė vienam asmeniui vidutiniškai siekia apie 11 tūkst. eurų. Šio indekso didėjimą lemia augančios gyventojų pajamos ir sąmoningumas renkantis kuo naujesnį, saugesnį ir aplinkai draugiškesnį automobilį. Jei nusprendžiama pirkti visiškai naują mašiną, ekspertai pataria rinktis lizingą. Dėvėtai transporto priemonei įsigyti labiau rekomenduojama paskola automobiliui. Taigi, tik tinkamai įvertinus poreikius ir galimybes pavyks priimti teisingą sprendimą.