Mokyti vaikus rūpintis savo finansais vertėtų pradėti nuo tos akimirkos, kai pradedama suprasti pinigų reikšmė. Kuo anksčiau pradėsite jiems pasakoti apie taupymo prasmę, piniginę vertę ir apskritai apie tai, kaip uždirbami pinigai, tuo greičiau ir lengviau jiems įdiegsite reikiamus finansinius įpročius. Finansinių žinių ir įgūdžių formavimas dar ankstyvame amžiuje leis užtikrinti, jog Jūsų atžalos supras kas yra atsakingas skolinimasis, taip pat realiai galės įvertinti savo finansinę būklę ir mokės taupyti.
Ne kas kitas, bet tėvai yra sektinas pavyzdys, taigi, jei nuo mažens savo vaikams diegsite taisyklingus finansinius įpročius, o dar geriau – pradėsite taupyti drauge – galėsite džiaugtis, jog svarbias gyvenimo pamokas jiems suteikiate ankstyvuoju jų gyvenimo laikotarpiu. Ši informacija yra ypač svarbi tiems, kurie vis dar susiduria su sunkumais taisyklingai tvarkant asmeninius bei šeimos finansus, taigi kartu su savo atžala galėsite mokytis ir tobulėti drauge. Tvarkingai valdomi finansai – Jūsų ir Jūsų vaikų siekis!
Pradėkite savo mokymus mažais žingsneliais:
Dar vaikui esant visai mažam, vertėtų pradėti brėžti linijas tarp norų ir poreikių. Būtų puiku, jei tai pateiktumėte savo vaikui jam suprantamais terminais. Pavyzdžiui, jog sultys, kurias jam perkate yra poreikio išpildymas, tačiau dar vienas žaislas yra tik noras. Šiuo principu taip pat galite pradėti mokyti taupyti. Jei vaikas atsisako trumpalaikių ir nereikalingų norų, jiems reikalingus pinigus galite taupyti ir vėliau apdovanoti savo atžalą norimu daiktu. Svarbu tai daryti ne per dažnai ir leisti vaikui suvokti, jog tai – tik paskatinamoji priemonė rimtai žiūrėti į turimus pinigus.
Natūralu, jog pasiūlius vaikui taupyti jo studijų mokesčiui – jis tik paklapsės akimis ir nesupras, ką turite omenyje. Visiškai kitokios reakcijos sulauksite, jei pasiūlysite taupyti labai norimam, tačiau brangiam žaislui. Kasdieninis taupymas leis vaikui suprasti apie mažų norų atsisakymą tam, jog galėtų patenkinti savo didesnius norus. Papasakokite vaikui apie kokybę ir pasiekus užsibrėžtą taupymo laikotarpį leiskite vaikui mokėti už žaislą pačiam – tokia galimybė leis įprasminti ilgą taupymą, be to, tai sukels teigiamą emocinį poveikį.
Šiame išmaniajame pasaulyje galite gauti įvairių žaidimų, kurie padės lavinti vaiko supratimą apie finansus ir gaunamą atlyginimą. Išmaniajame telefone arba kompiuteryje įdiekite edukacinius žaidimus. Tokio tipo žaidimai išmokys Jūsų vaikus taupyti gautus pinigus arba kitus gautus kreditus tam, jog ateityje galėtų įsigyti geresnės technikos ar lavinti įgūdžius – priklausomai nuo žaidimo tipo. Šiuos įgūdžius vaikas pradės taikyti ir realiame gyvenime jam pačiam to nė nesuprantant!