Nuo 2015 m. lapkričio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo nauji Atsakingo skolinimo nuostatai, kuriais siekiama apriboti ir sumažinti besaikį ir neapgalvotą gyventojų skolinimąsi. Remiantis šiais naujaisiais kriterijais skolinimosi suma negalės viršyti 40 procentų nuolatinių mėnesio pajamų. Nepaisant to, kreditoriai turės patikrinti informaciją – kliento mokumo galimybes ir sugebėjimą prisitaikyti prie skirtingų palūkanų šuolių. Be to, padaryta išlyga tiems, kurie sugebėtų mokėti bankams ar kredito unijoms net 60 procentų visų savo pajamų – jiems būsto paskola galės būti išduota. Nors Atsakingo skolinimosi nuostatų atnaujinimas labiau orientuotas į ilgalaikes paskolas, greitos paskolos taip pat turi laikytis tam tikrų šio pakeitimo sąlygų. Lietuvos banko valdyba nori skatinti finansiškai atsakingo piliečio poziciją ir užtikrinti kreditorių veiklos skaidrumą bei rinkos drausmę.
Paskolos gali būti šešių rūšių, tačiau jos skirstomos į trumpalaikes ir ilgalaikes.
Trumpalaikės paskolos susideda iš:
Ilgalaikės paskolos skirstomos į:
Be to, yra dvi paskolų rūšys, kurios gali būti priskirtos tiek ilgalaikėms, tiek trumpalaikėms paskoloms. Tai priklauso nuo skolinamos sumos dydžio. Tokioms paskoloms priskiriami vartojimo kreditai ir paskola su užstatu.
Kad būtų aišku, kokia paskola Jums tinkamiausia, reikia aptarti ilgalaikių ir trumpalaikių paskolų ypatybes. Ilgalaikės paskolos privalumai – ilgas sumos grąžinimo terminas ir didelė skolinama suma. Dar vienas puikus dalykas susijęs su Jūsų kredito istorija. Jeigu Jūsų kredito istorija teigiama, labai tikėtina, kad Jums bus pasiūlytos geresnės sąlygos: sumažintos palūkanos, palankiau vertinamas mokumas ir lanksčiau žiūrima į paskolos grąžinimo laikotarpį. Šios rūšies paskolos dažniausiai imamos verslui plėtoti, būstui įsigyti, vestuvėms, studijoms apmokėti. Vis dėlto pasirinkus ilgalaikę paskolą turite atkreipti dėmesį, kad dažniausiai sutartį su kredito unija ar banku pasirašote keliems dešimtmečiams, todėl turite įvertinti, ar sugebėsite nuolat jaustis skolingi ir dar 20 metų mokėti paskolą. Be to, atminkite, kad ilgalaikės paskolos mokėjimai bus nuolat fiksuojami Jūsų kredito istorijoje, todėl ne laiku sumokėti pinigai gerokai sumažins Jūsų kreditingumo vidurkį, kuris tiesiogiai siejamas su Jūsų finansiniu sąmoningumu. Galiausiai, norint gauti tokią paskolą, dokumentacijos procesas bus ilgas, nes būsite vertinamas pagal kelis kriterijus.
Greitos paskolos – aptartų ilgalaikių paskolų priešingybė. Pagrindinis ir didžiausias šio pinigų skolinimosi būdo privalumas – reikiamą pinigų sumą galima gauti čia ir dabar. Tai ne tik greita paskola, – ji išduodama per 15 minučių, užpildžius paprastą paraiškos formą, – tai paskola, kurios grąžinimo sąlygos – itin lanksčios. Dažniausiai greitos paskolos imamos atostogoms, netikėtiems pirkiniams ar sąskaitoms apmokėti, atsitikus nelaimei. Jei esate atsakingai besiskolinantis klientas ir žinote, kad iki algos liko vos keletas dienų, bet pinigų reikia jau dabar – tai puiki išeitis. Be to, norint gauti greitąją paskolą nereikia įkeisti savo turto ar turėti laiduotojo. Visgi ir tokia paskola turi vieną neigiamą niuansą – tokios paskolos palūkanos didelės, tačiau jei pasiskolintus pinigus ketinate grąžinti per mėnesį, palūkanų naštos nepajausite, nes dažnai pirmasis kreditas suteikiamas be jokių palūkanų.
Kiekviena paskola turi ir pliusų, ir minusų. Kokią rinktis – ilgalaikę ar greitąją – priklauso nuo Jūsų planuojamų pirkinių ir situacijos. Visada tinkamai įvertinkite savo finansinę padėtį ir skolinkitės atsakingai.