Tradicija dovanoti mena visa žmonijos egzistavimo laikotarpį – jau senovėje kiekvienas vykstantis į svečią šalį ar gentį – vežė dovaną , kaip simbolį, kad atvyksta su taikiais tikslais. Gimtadienio dovanos tradicija gimė dar senovės Graikijoje – buvo tikima, kad kartu su dovana, dovanojantysis perduos ir dalį savo jėgų, kurios padės kuo sėkmingiau nugyventi ateinančius metus. Todėl dovaną rinkti reikia atidžiai, nes ne visos dovanos simbolizuoja neša sėkmę. Būtent apie tai ir kalbame šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Daugelyje šalių tikima, kad negalima dovanoti aštrių įrankių, tokių kaip peiliai, šakutės, žirklės, nes yra tikima, kad tai gali atnešti nelaimes bei tarpusavio nesantaiką. Nesėkmių bei sunkumų gali atnešti ir padovanotos dovanos, turinčios kryžiaus formą – papuošalai, statulėlės ir t.t. Tuščia taupyklė ar piniginė gali atnešti skurdą – todėl patariama prieš dovanojant, įdėti bent vieną monetą. Negalima dovanoti veidrodžio – tikima, kad veidrodis yra durys į kitą pasaulį ir jame gali slėptis dvasios. Ypatingai reikėtų vengti dovanoti ne naujų veidrodžių, kurie turi savo istoriją.
Sutuoktiniams nevertėtų vienas kitam dovanoti avalynės bei kojinių, kad šis neišeitų. Taip pat mylimam žmogui negalima dovanoti nuotraukos, ypač įrėmintos – tai simbolizuoja laidotuves bei gali prišaukti išsiskyrimą. Tiesa, neigiamą šios dovanos įtaką sušvelnina kitoje nuotraukos pusėje parašytas nuoširdus palinkėjimas.
Šiuo metu labai populiarios įvairios kvapnios ar dekoratyvinės žvakės namams. Neretai jas dovanojame įvairiomis progomis, tačiau vargu ar susimąstome, kad žvakės simbolizuoja laidotuves.
Negalima dovanoti laikrodžio, ypač mylimajam – nes jis simbolizuoja laiką iki išsiskyrimo. Tikima, kad pora bus kartu, kol laikrodis veiks, o štai jam sugedus – išsiskirs.
O labai tinkama dovana, ypatingai įkurtuvėms, koks nors daiktas pagamintas iš bambuko – jis simbolizuoja harmoniją ir gerovę namuose. Nors ir itin buitiška, bet puiki dovana yra staltiesė – ji reiškia, kad namuose visada bus laukiami svečiai ir ant stalo netrūks maisto. Sėkmę ir darną namams atneš ir padovanotas kilimėlis.
Sėkmės simboliu laikomas dramblys – galite dovanoti daiktus, su šio gyvūno atvaizdu ar statulėles. Jis simbolizuoja laimę, meilę, ištikimybę, kantrybę. Beje, dramblio straublys turėtų būti pakeltas, o ne nuleistas.
Įdomus faktas – tikima, kad jei įteikę dovaną, kuri turi neigiamą reikšmę – mainais duosite pinigų (nors ir vieną monetą), tai jau nebebus blogą menanti dovana, mat jūs tiesiog „nusipirksite“ daiktą.
Prietarais tiki ne visi, bet kitų šalių tradicijas ir papročius gerbti būtina. Juk dovana turi suteikti geras, teigiamas emocijas. O štai netinkama, net ir pati brangiausia dovana, gali įžeisti. Tad prieš vykstant į svečią šalį – privalu pasidomėti, ką dera dovanoti, o ką ne.
Kinijoje šiukštu negalima klausti, kokią dovaną žmogus norėtų gauti – tai laikoma dideliu etiketo pažeidimu. O pinigų dovanojimas – laikomas kone įžeidimu. Taip pat tradiciška dovanoti dvi dovanas, taip, anot Kinų tikėjimo, išlaikoma harmonija. Taip pat Kinijoje šiukštu negalima dovanoti laikrodžio, nes tai itin blogas ženklas, mat žodis laikrodis, kinų kalboje yra tariamas taip pat, kaip žodis mirtis.
Turkijoje tradiciškai gautos dovanos turi būti išpakuojamos čia pat, prie visų svečių. JAV visos dovanos turi būti su atvirute. Japonijoje didelis dėmesys teikiamas pačiam dovanojimo procesui: tiek įteikti, tiek ir priimti dovaną reikia būtinai abiem rankomis. Taip pat, prieš priimant dovaną, įprasta jos atsisakyti ir tik tada priimti. Arabijoje dovanas priimti reikia visada tik dešine ranka. Negalima dovanoti nieko moteriai, kuri nėra jūsų žmona. O vyrui negalima dovanoti aukso ir šilko.
Kad ir kokios nuostabios gėlės būtų lelijos – Anglijoje jų nedovanokite, nes jos simbolizuoja mirtį, Italijoje tokią pačią reikšmę turi chrizantemos. Lotynų Amerikoje jokiais būdais dovanų nevyniokite į juodą ir purpurinį popierių – šios spalvos simbolizuoja Kristaus kančias.
Nors Lietuvių liaudies patarlė byloja, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima ir, kad svarbu geri ketinimai, o ne pati dovana – labai svarbu kritiškai įvertinti savo dovanos pasirinkimą. Juk norite, kad dovana būtu ne tik maloni, naudinga, bet ir simbolizuotų gerus dalykus.