Dovanos rinkimas – tai gana sunki užduotis, net neatsižvelgiant į tai, kam ji bus skirta. Visada norisi, kad išrinkta dovana būtų ne tik naudinga, bet ir nudžiugintų. Tačiau renkant dovaną naujagimiui, ši užduotis dar labiau pasunkėja, mat nors dovana turėtų teikti džiaugsmą kūdikiui, tačiau vertins ją vis dėlto tėvai. Todėl šios dienos įraše dalinamės įžvalgomis, kurios gali padėti lengviau išrinkti tinkamiausią dovaną naujagimiui įvairiomis progomis.
Vaiko gimimas – didelis džiaugsmas kiekvienoje šeimoje, tad dovana kūdikiui – neabejotinai vienas pirmųjų dalykų, apie kurį pagalvojate, prieš vykdami aplankyti naujųjų tėvų. Tačiau klausimas, ką padovanoti, gali sukelti nemažai galvos skausmo, ypač jei patys vaikų neturite.
Dovanos kūdikiui gimus gali būti pačios įvairiausios: nuo simbolinių, kurios taps puikiu atminimu iki praktiškų dovanų, kurios palengvins jaunųjų tėvelių buitį. Vienas iš pirmųjų kriterijų, į kuriuos verta atsižvelgti, tai ar vaikas bus pirmasis šeimoje ar nebe. Jei laukiamasi pirmojo vaiko – suprantama, kad jaunai šeimai trūks daugelio vaikui reikalingų daiktų, tad šiuo atveju yra geriau rinktis praktiškesnes dovanas. Jei bendraujate artimai – nebijokite pasiteirauti, kokių daiktų dar trūksta: taip ir būsimiems tėveliams palengvinsite buitį, ir jums patiems nereikės sukti galvos, renkant dovaną.
Itin daug džiaugsmo suteikianti dovana kiekvienam vaikui – žaislai. Vis dėlto rinkdami dovaną naujagimiui, būkite itin kritiški: pirmasis ir svarbiausias žaislo kriterijus turėtų būti jo saugumas. Vaikai, pradėdami tyrinėti aplinką, yra linkę viską kišti į burną, tad venkite žaislų su smulkiomis detalėmis, taip pat atkreipkite dėmesį, iš kokių medžiagų žaislas pagamintas: geriausia rinktis natūralios kilmės, organiškas medžiagas. Naujagimiu itin tinkanti ir praktiška dovana – kramtukas. Tačiau jį renkantis, taip pat itin svarbu atkreipti dėmesį, kad jis būtų pagamintas tik iš natūralių medžiagų. Kūdikis, pradėdamas pažinti aplinka, pirmiausiai tai daro ragaudamas, t.y. viską kišdamas į burną. Tad kramtukas jam itin tiks ir patiks. Taip pat kramtukai puikiai masažuoja ir dantenas, kas yra naudinga besikalantiems dantukams.
Dovanai puikiai tinka ir įvairūs pledai, vaikiška patalynė, rūbeliai. Jei mėgstate rankdarbius ir mokate siūti, megzti ar nerti – dovaną galite sukurti ir savomis rankomis. Taip ji bus ne tik originali, bet ir turės kur kas sentimentalesnę reikšmę.
Jei norite įteikti dovaną naujagimio tėvams – tam puikiai tinka įvairios knygos apie vaiko auginimą. Ši dovana ypatingai tiks tiems tėvams, kurie susilaukė savo pirmojo vaiko. Jei vaikas jau nebe pirmas – puiki dovana – tai vaiko nuotraukų albumas, kuriame tėvai galės fiksuoti, kaip auga jų atžala. Šiomis dienomis, kai didžioji dalis žmonių visas akimirkas yra linkę įamžinti elektroninėse laikmenose – toks albumas bus jauki dovana, kurią bus malonu pavartyti ir praėjus daugeliui metų. O jei ieškote didesnės vertės dovanos – galite rinktis naujagimio fotosesiją. Meniškos kūdikio ar visos šeimos nuotraukos taps puikiu prisiminimu.
Svarbu nepamiršti, kad lankant naujagimį, kur kas svarbiau už pačią dovaną yra pasirinkti tinkamą lankymo laiką bei trukmę. Naujo žmogaus atėjimas į šeimą suteikia ne tik daug gerų emocijų, bet ir nemigo naktų bei streso. Todėl vos kūdikiui gimus, neskubėkite jo lankyti, ypač jei nesate vieni iš artimiausių giminių. Taip pat prieš vykdami, būtinai įspėkite. Nors staigmenos yra malonu – naujuosius tėvelius ji gali tiesiog išvarginti. Prieš vykdami, susiderinkite laiką. Pagal nerašytą etiketą, jei nesate itin artimas giminaitis, aplankyti naujagimio reikėtų praėjus ne mažiau kaip 30 dienų nuo vaiko gimimo.
Beje, įdomus faktas, kad Japonijoje naujagimio lankymas turi specialią atskirą šventę, kai vaikas yra lankomas praėjus 120-ai dienų nuo jo gimimo. Per pirmuosius mėnesius vaikas sustiprėja, paauga ir tėvai pripranta prie naujojo režimo, todėl su malonumu priima svečius bei jų dovanas.
Ne mažiau įdomios ir lietuvių senosios tradicijos: vis pagimdžiusi moteris būdavo savotiškai atskiriama nuo visuomenės, pirmąsias keturias savaites jau netgi būdavo draudžiama lankytis bažnyčioje (kai kuriose bažnyčiose buvo iškalami specialūs langai, per kurias ji galėtų stebėti mišių ceremoniją). Taip buvo daroma dėl to, kad ką tik pagimdžiusi moteris yra labai silpna, jos imunitetas itin susilpnėja, o būdama tarp kitų žmonių, ypač didesniuose susibūrimuose, ji rizikuotų užsikrėsti įvairiomis ligomis.
Krikštynos – tai viena iš svarbiausių švenčių daugelyje šeimų, kurios metu vaikas ne tik yra įtraukiamas į krikščioniškąją bendruomenę, bet ir gauna savo dvasinius globėjus. Žinoma, ši šventė tradiciškai taip pat neapsieina ir be dovanų. O štai dovanos pobūdis gali skirtis nuo to, kokį vaidmenį krikštynų šventėje jūs atliksite: ar esate tėvai, krikšto tėvai ar tiesiog svečiai.
Dovanos krikštynoms nuo krikštatėvių yra vienos iš reikšmingiausių. Krikšto tėvai atlieka itin svarbų vaidmenį, juk po ceremonijos, jie taps tarsi antraisiais tėvais, kurie ne tik turės pasirūpinti vaiku, jei tėvai negalės, bet ir privalės prisidėti prie jų ugdymo. Pagal šių dienų tradicijas, krikšto tėvai turėtų padovanoti krikšto rūbus bei krikšto žvakę. O štai senovėje būdavo įprasta krikšto tėvams suruošti vaiko kraitelį, kurio kiekvienas daiktas turėjo savo simbolinę reikšmę:
Taip pat krikšto tėvams įprasta šalia tradicinių, padovanoti ir kiek vertingesnę dovaną. Dažnai stengiamasi, kad krikšto dovanos būtų su palinkėjimu, lyg savotiškas talismanas. Paskutiniu metų itin išpopuliarėjo sidabriniai dirbiniai, kurie yra graviruojami. Pavyzdžiui, vienas iš populiariausių dirbinių – sidabrinis šaukštelis. Jei renkate krikštynų dovaną mergaitei – puikiai tinka ir papuošalas (grandinėlė, pakabukas ar auskarai), kurį ji galės nešioti jau paūgėjusi ir t.t. O graviruoti dirbinį galite pačiais įvairiausiais būdais, pavyzdžiui: nurodyti krikšto dienos datą ir vardą, palinkėjimą, gražią citatą – viską, kas jums turi reikšmę ir ką norėtumėte, kad mažylis prisimintų.
Dar viena idėja, ką galima padovanoti krikšto vaikui – tai dėžutė, kurioje būtų galima saugoti įvairias krikštynų relikvijas: drabužėlius, žvakę ir t.t. Dėžutę galite pagaminti patys bei ją dekoruoti savo rankomis ar tiesiog įsigyti jau pagamintą. Ką į tokio tipo dėžutę dėti – priklauso nuo jūsų fantazijos. Galite sudėti ne tik tai, kas yra susiję su krikštynomis, bet, pavyzdžiui, ir kitus daiktus, kurie simbolizuotų tai, ko linkite savo krikšto vaikui.
Krikšto dovanos berniukams – gali tapti jau kur kas sudėtingesne tema, tačiau ir čia puikiai tinka sidabras: galite rinktis stilingą, berniukui tinkantį pakabuką, kurį graviruodami, galite suasmeninti. Beje, pagal senovės tradicijas, krikšto tėvai savo krikšto vaikui dovanodavo krikšto rūbus, kurie turėdavo būti baltos spalvos, neatsižvelgiant ar krikštijama yra mergaitė ar berniukas, mat balta spalva simbolizuoja tyrumą, nekaltybę.
Kalbant apie krikštynas, ne paskutinėje vietoje lieka ir tėvai bei krikšto tėvai, mat yra įprasta dovanoti dovanas ir jiems. Šiuo atveju dažnai yra pasirenkamos tiesiog simbolinės dovanos, kurios yra kaip padėka krikštatėviams, už prisiimtą atsakomybę kad jie sutiko būti vaiko dvasiniais globėjais, o tėvams – už jų pasitikėjimą ir suteiktą garbę. Dovanos neprivalo būti brangios – tai gali būti įrėminta vaiko nuotrauka, knyga, saldumynai ir panašiai.
Vis dėlto nepamirškite, kad krikštynų tikslas – atvesti vaiką į krikščioniškąją bendruomenę, tad materialios dovanos neturėtų tapti šventės esmė. Pasitelkite šiek tiek fantazijos ir galite sukurti puikią dovaną, kuri nekainuos daug, bet suteiks šiltų emocijų. Tai gali būti pasižadėjimų sąrašas nuo krikšto tėvų, ką jie įsipareigoja nuveikti su krikšto vaiku: pavyzdžiui, vietovių sąrašas, kurias aplankys ar kiti pasižadėjimai, ko mokins vaiką ar su kuo supažindins. Pasižadėjimų sąrašą galima itin linksmai ir šmaikščiai apipavidalinti – taip ji taps puikiu krikštynos dienos prisiminimu ir po daugelio metų, vaikui jau suaugus, bus malonu pasižiūrėti į pažadus ir įvertinti, kiek iš jų buvo iš tiesų įgyvendinti.
Naujagimiui berniukui visada tiks dovanoti įvairius rūbeliui, šiuo metu galite rasti pačių įvairiausių rūbų, kurių kainos svyruoja nuo keleto eurų iki kur kas didesnių sumų. Tad atsižvelgdami į savo finansines galimybes – tinkamą rūbelį tikrai išrinksite. Tik atkreipkite dėmesį į dydžius, dažniausiai vaikiškų prekių parduotuvėse yra nurodomi ne tik dydžiai, bet ir kokio amžiaus vaikams rūbeliai tinkami. Jei abejojate dėl dydžio – verčiau rinktis kiek didesnius, jei šiuo metu jie bus per maži – puikiai tiks berniukui kiek paūgėjus.
Mergaitei, taip pat kaip ir berniukui, puikiai tinka dovanoti rūbelius, kurių pasirinkimas yra jau kur kas didesnis ir platesnis, o ir daugelis mamų yra itin linkusios puošti mažąsias damas kuo dailesniais rūbeliais. Nepabijokite rinkti ir žaislų, skirtų kiek vyresnio amžiaus vaikams. Nors ką tik gimęs vaikas žaislais tikrai dar nesidomi, tačiau jam kiek paūgėjus – dovana tikrai bus įvertinta jau nebe tėvų, o pačių mažųjų.
Dovanojimo tradicija dar mena senovę ir yra atkeliavusi iš biblinių laikų, kai trys karaliai keliavo aplankyti ką tik gimusio kūdikėlio Jėzaus bei nešė jam dovanų: aukso, smilkalų ir miros. Dovanos simbolizuoja tai, ko linkite tam žmogui, todėl renkant dovaną, svarbiausia ne jos kaina, o tai, ką ji reiškia.