Dar prieš 50 metų fotografija buvo nekasdienis dalykas. Eidami fotografuotis žmonės pasipuošdavo, dažniausiai nuotraukos būdavo daromos tik svarbiomis progomis. Šiandien galime sau leisti fotografuotis bet kada – bene kiekvienas telefonas turi pakankamai geros kokybės kamerą. Socialiniai tinklai, tokie kaip „Facebook“, „Instagram“ ar „Snapchat“, galima sakyti revoliucionavo tai, kaip įamžiname dabartį ir iškėlė nuotraukų svarbą. Dėl šios priežasties, visiems norisi, kad prisiminimai išliktų geriausios kokybės. Nors telefonų kameros dažniausiai yra pakankamos kasdieniam naudojimui, daliai žmonių norisi palypėti laipteliu aukščiau ir įsigyti tikrą fotoaparatą. Išties, fotoaparatu darytos nuotraukos dažnai atrodo geriau, nei darytos telefonu. Fotoaparatų modelių šiandien tokia gausybė, kad gali būti sunku suprasti, nuo ko reikėtų pradėti paieškas. Jei Jums ši situacija pažįstama – nesijaudinkite, mes Jums padėsime!
Šis klausimas yra pats pirmasis, kurį reikėtų sau užduoti. Šiuo metu egzistuoja ne viena fotoaparatų rūšis ir kiekviena iš jų labiausiai tinka tam tikroms veikloms. Kompaktiniai fotoaparatai, dar kasdienėje kalboje vadinami „muilinėmis“, hibridiniai fotoaparatai, sisteminiai fotoaparatai bei veidrodiniai fotoaparatai – yra keturios pagrindinės kategorijos. Šiek tiek plačiau apie kiekvieną iš jų:
Jie yra nedideli, nesunkiai telpantys į kišenę. Tai yra pirmasis laiptelis po telefono kameros. Šių fotoaparatų nuotraukų kokybė yra šiek tiek geresnė, taip pat jie suteikia daugiau kontrolės, norint pagauti tobulą akimirką. Galima pasirinkti įvairius režimus: naktinėms fotografijoms, portretams arba peizažams. Prieš darant nuotrauką, ją komponuoti, o nufotografavus peržiūrėti galite ant nugarėlės esančiame ekrane. Šie įrenginiai tinka daugumai mėgėjiškų, kasdienių situacijų: kelionėms, šventėms. Jų naudojamas ganėtinai nesudėtingas, kaina taip pat pakankamai „draugiška“ – nuo 50 EUR. Populiariausi gamintojai: Canon, Nikon, Sony, Panasonic.
Šios kameros taip vadinamos, nes kombinuoja kompaktinio fotoaparato ir veidrodinio fotoaparato savybes. Jie yra didesni ir dažnai turi nemažą, nekeičiamą objektyvą. Dėl pastarojo puikių pritraukimo savybių, šis fotoaparatas puikiai tinka nuotraukoms iš toli, pvz.: gamtoje stebint gyvūnus arba keliaujant. Nuotraukos čia taip pat komponuojamos ekrane. Jie yra šiek tiek brangesni, tačiau naudojimas vis dar nesudėtingas. Kainos prasideda nuo maždaug 150 EUR. Populiariausi gamintojai: Canon, Nikon, Sony, Kodak.
Šie įrenginiai užtikrina geriausios kokybės nuotraukas. Jie vadinami veidrodiniais, nes vaizdas iš objektyvo perduodamas per veidrodžius į akutę, per kurią nuotrauka komponuojama. Žinoma, nuotraukos peržiūrai jie turi ir ekraną nugarėlėje. Šių fotoaparatų kaina ir nuotraukų kokybė yra aukščiausia, todėl kone visi profesionalai naudoja būtent veidrodinius fotoaparatus. Jų valdymas yra gerokai sudėtingesnis, nei „muilinių“, nors taip pat galima naudoti ir automatinį parametrų nustatymą. Šių fotoaparatų objektyvus taip pat galima keisti – pasirinkti tinkamiausią esamai situacijai. Pigiausi veidrodiniai fotoaparatai kainuoja apie 350 EUR. Populiariausi gamintojai: Nikon ir Canon.
Trumpiau – (MILC – mirrorless interchangeable lens camera (liet. beveidrodinis fotoaparatas keičiamais objektyvais)) – šie fotoaparatai kokybe prilygsta veidrodiniams, tačiau yra mažesni, nes fotoaparate nėra veidrodžio. Objektyvus galima keisti, tik reikia turėti omenyje, kad vieno gamintojo objektyvai tiks tik to paties gamintojo fotoaparatams, pvz.: Sony objektyvo negalėsite uždėti ant Pentax fotoaparato, be specialaus adapterio. Prieš fotografuojant, vaizdas matomas ekrane ant nugarėlės. Šių fotoaparatų valdymas yra sudėtingesnis, tačiau leidžia pasirinkti tinkamiausius nustatymus pagal situaciją. Kaina taip pat yra aukštesnė, tačiau nuotraukų kokybė tai atperka. Jų kainos prasideda nuo apytiksliai 300 EUR. Populiariausi gamintojai: Sony, Pentax, Fujifilm, Canon.
Veidrodinis fotoaparatas Jums tiks labiau, jei norite pačios aukščiausios kokybės nuotraukų. Nuotraukos komponavimas akutėje yra bene patogiausias būdas fotografuoti, nes MILC fotoaparatų ekranai, ryškesnėje šviesoje dažnai yra matomi prasčiau. Tai yra vienas iš pagrindinių veidrodinių fotoaparatų pranašumų prieš sistemines kameras. Pastarosios nuotraukų kokybe nenusileidžia veidrodiniams fotoaparatams, tačiau veidrodinio fotoaparato naudojimas šiuo atveju yra paprastesnis.
Nemažai žmonių daugiausiai dėmesio kreipia į megapikselių skaičių. Tačiau, tai nėra visiškai teisingas požiūris. Galima pastebėti, kad didžioji dalis šiandieninių fotoaparatų, tiek kompaktinių, tiek ir veidrodinių, fotografuoja 16-20 megapikselių raiška. Nesant gerai susipažinus su įvairiais kamerų aspektais galima pagalvoti: „Jei šis fotoaparatas už 100 EUR fotografuoja tokia pat raiška kaip ir šis už 2000 eur, tai kodėl jų kainos taip skiriasi?“. Didesnis megapikselių kiekis nereiškia geresnės būsimų nuotraukų kokybės, jis viso labo nusako kiek taškų bus padarytose nuotraukose, tačiau taškų charakteristikos gali ženkliai skirtis. Didesnė raiška yra naudinga, jei planuojate fotografuoti priartinant ar ryškioje šviesoje, tačiau jei planuojate fotografuoti prastesnio apšvietimo sąlygomis, mažesnis kiekis gali būti kaip tik naudingesnis. Kameros sensorius yra žymiai svarbiau nei megapikselių kiekis.
Kameros sensorius yra nedidelis laukelis už objektyvo, kuris užfiksuoja fotografuojamą vaizdą. Jis veikia panašiai kaip ir juostelė juostiniuose fotoaparatuose: trumpam laikui sensorius yra apšviečiamas ir „pagauna“ vaizdą, kuris į jį yra atspindimas. Kuo sensorius didesnis – tuo daugiau šviesos jis gali sugerti, tai reiškia, kad nuotraukų kokybė bus geresnė. Didelis megapikselių kiekis mažame sensoriuje reiškia, kad kiekvienas taškas (pikselis) gauna mažesnį kiekį šviesios, todėl padarytos nuotraukos gali būti mažiau detalios. Tai ypač išryškėja fotografuojant tamsiomis sąlygomis. Kompaktiniai ar hibridiniai fotoaparatai, kaip ir telefonų kameros, paprastai turi mažus sensorius, todėl jų nuotraukų kokybė neprilygsta veidrodinių ar sisteminių daromoms fotografijoms. Visi veidrodinių ar MILC fotoaparatų gamintojai siūlo tiek ir pilnus (35 mm įstrižainės), tiek ir mažesnio dydžio sensorių modelius. Kompaktinės ar hibridinės kameros pilno dydžio sensoriais pasigirti gali gana retai. Didesni sensoriai taip pat reiškia ir didesnį fotoaparatą, bei aukštesnę kainą.
Kitas svarbus aspektas renkantis objektyvą yra jo F skaičius. Šis parametras, kalbant paprastai, nurodo kiek šviesos gali priimti objektyvas. Jis išreiškiamas kaip santykis tarp objektyvo diafragmos (judanti dalis objektyvo optiniame centre, kuri gali būti atidaryta daugiau ar mažiau) skersmens ir židinio nuotolio. Kuo šis skaičius mažesnis, tuo daugiau šviesos objektyvas gali priimti. Nors prieš tai kalbėjome apie didelio šviesos kiekio svarbą fotografuojant, svarbu žinoti ir tai, kad varijuojant F skaičių dydžiais galima pasiekti itin įdomių rezultatų. Didesnio F skaičiaus objektyvai gali sufokusuoti vaizdą būtent ten, kur norite, tam tikru atstumu, kol objektai, esantys arčiau arba toliau, lieka neryškūs. Jie puikiai tinka portretinėms nuotraukoms, judantiems objektams ar makro fotografijai. Didinant F skaičių, vis didesnis vaizdo kiekis patenka į fokusą. Šie objektyvai labiau tinka fotografuojant peizažus, vaizdus esančius toliau.
Kitas svarbus aspektas yra kameros objektyvas. Jei nesiruošiate tapti profesionalu – gali pilnai pakakti kompaktinių ar hibridinių fotoaparatų, kurių objektyvai nėra keičiami, taigi vargintis renkantis ir perkant tinkamiausią neprireiks. Tuo labiau, kad hibridinių kamerų objektyvai dažniausiai tinka kone visoms gyvenimo situacijoms. Žinoma, jų kokybė neprilygsta keičiamiems objektyvams, tačiau mėgėjiškam fotografavimui jie yra puikiai tinkami. Tačiau, jei norite įsigyti veidrodinį arba sisteminį fotoaparatą – gali tekti pasirūpinti ir papildomais objektyvais. Svarbu paminėti, kad aukštos kokybės objektyvai gali kainuoti tiek pat ar net brangiau nei pats fotoaparatas.
Kone visi parduotuvėje perkami fotoaparatai jau bus su objektyvu, kuris tiks daugumai situacijų. Paprastai jie būna šiek tiek platesnio kampo (standartas yra maždaug 16-55 mm). Tai taip pat vadinama židinio nuotoliu, t.y. atstumu nuo objektyvo optinio centro iki sensoriaus, kuomet objektyvas yra fokusuojamas iki begalybės (visas matomas vaizdas yra sufokusuotas). Mažesnis židinio nuotolis leidžia fotografuoti platesniu kampu, aprėpti didesnį vaizdą, tačiau pasižymi gerokai mažesnėmis pritraukimo galimybėmis. Siauro kampo objektyvai aprėpia mažesnį lauką, tačiau jie gali pritraukti vaizdą gerokai stipriau. Taigi jei planuojate fotografuoti peizažus, architektūrą ar miesto vaizdus – geriausiai tiks plataus kampo objektyvas. Jei fotografuosite gyvūnus ar sporto renginius, kuriuose reikia vaizdą stipriai pritraukti – naudingas bus siauresnio kampo objektyvas. Jei norite užsiimti žmonių fotografija – rinkitės vidutinio židinio nuotolio (50-60 mm) objektyvą.
Dabar belieka surikiuoti prioritetus ir išsirinkti! Jei planuojate retkarčiais pafotografuoti šeimos renginius ar šiek tiek kokybiškesnių nuotraukų socialiniams tinklams – Jums užteks ir paprasto kompaktinio fotoaparato. Jei keliaujate ar mėgstate fotografuoti įvairius objektus skirtingais atstumais, tačiau nepretenduojate tapti profesionalu ir nenorite nešiotis daugybės skirtingų objektyvų – hibridinis fotoaparatas Jums bus geriausias pasirinkimas. Tačiau jei norite įžengti į platesnius fotografijos vandenis, bei turite tam lėšų, rekomenduojame pirkti veidrodinį arba sisteminį fotoaparatą. Su šiais įrenginiais pavyks padaryti aukščiausios kokybės kadrų, pilnai įgyvendinti teorines fotografijos žinias praktikoje ar net tapti profesionalu. Linkime puikių kadrų!