Skaitymas daugeliui iš mūsų siejasi su poilsiu, ramybe ir laiku, kuris skiriamas sau. Vargu ar žodis „skaitymas“ kam nors siejasi su.. greitai atliekamu veiksmu, kažkuo, ką galima padaryti per trumpą laiko tarpą. Tačiau ne visada tam tikro teksto ar knygos perskaitymui turima pakankamai laiko, kad tai būtų galima daryti neskubant. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše domimės būtent greitojo skaitymo metodu – kas tai yra ir kada jis yra naudingas.
Kas yra greitasis skaitymas?
Greitasis skaitymas – tai metodas, kurio metu tekstas yra suvokimas kur kas greičiau, nei skaitant įprastu tempu. Teigiama, kad gerai įvaldžius greitojo skaitymo metodą, vieną knygos puslapį galima perskaityti vos per pusę minutės. Žinoma, toks skaitymo tempas vargu ar leis pasimėgauti grožinės literatūros kūriniu, atsipalaiduoti, tačiau jei reikia tam tikrą kiekį medžiagos perskaityti per trumpą laiką (pavyzdžiui, studijuojant ar ruošiantis egzaminams), šis įgūdis gali būti itin naudingas.
Kaip to išmokti?
Norint išmokti ir gerai įvaldyti greitojo skaitymo metodą, galima lankyti įvairius kursus arba mokintis savarankiškai, pasitelkus specialias knygas bei video pamokas. Pagrindinės užduotys, kurias reikės įvykdyti, norint išmokti šio skaitymo metodo, bus šios:
Daugelis mūsų, skaitydami, kiekvieną žodį ištariame mintyse, o tai užima kur kas daugiau laiko. Dažniausiai skaitant, bent minimaliai juda mūsų lūpos ar liežuvis, tad pirmasis įgūdis, kurio reikia išmokti – neartikuliuoti mintyse. To išmokus – skaitymo tempas kur kas pagreitės.
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, tačiau skaitydami kas antrą žodį, reikiamą medžiagą perskaitysite kur kas greičiau, o teksto esmę suvoksite ne ką prasčiau. Žinoma, šiam įgūdžiui įvaldyti tikrai prireiks laiko.
Norint greitai perskaityti tekstą, svarbu nepamesti vietos, kurią skaitote, tam puikiai pasitarnaus rodomasis pirštas. Tiesiog skaitydami, braukite juo tą vietą, kur skaitote ir taip būsite tikri, kad nepamesite jos. Taip skaitysite kur kas greičiau. Šis būdas itin naudingas pačioje pradžioje bei bandant skaityti kas antrą žodį.
Dar vienas svarbus gebėjimas, kuriam įvaldyti prireiks nemažai laiko – tai gebėjimas akimis aprėpti kuo daugiau teksto arba kitaip – periferinio regėjimo vystymas. Įprastai skaitant, žmogaus akis apima 2-3 žodžius, o tinkamai įvaldžius periferinį regėjimą, jis jau geba matyti iš karto porą eilučių ir atsirinkti jam reikiamą informaciją, neskaitant visko pažodžiui.
Vienas iš pagrindinių veiksnių, kurie lėtina skaitymo tempą – tai nemokėjimas susikoncentruoti, blaškymasis: perskaitoma viena teksto pastraipa, tada tikrinamas telefonas, perskaitoma antra pastraipa – tikrinami socialiniai tinklai, perskaitoma trečia –pažiūrima per langą, kas vyksta kieme ir t.t.
Todėl norėdami skaityti greičiau, pirmiausiai išmokite sutelkti dėmesį į skaitomą tekstą, neleiskite, kad jus blaškytų įvairūs aplinkos veiksniai. Tokiu būdu net ir neištobulinę greitojo skaitymo metodo įgūdžių, visus tekstus perskaitysite per kur kas trumpesnį laiką ir juos suvoksite lengviau.
Esant itin sparčiam gyvenimo tempui ir dideliam informacijos pertekliui, nieko keisto, kad brangi kiekviena minutė. Būtent dėl to ir ėmė populiarėti greitojo skaitymo metodas. Žmonės vertina savo laiką ir jei tik yra galimybė jo sutaupyti, stengiamasi ja pasinaudoti.