Kiekvieną dieną daugybė žmonių pradeda naują verslą. Nemažai lietuvių taip pat turi svajonių pradėti nuosavą veiklą, tačiau prieš įsteigiant įmonę, tenka susidurti su keliomis kliūtimis: pradinis kapitalas, darbuotojų paieška, rinkos tyrimai bei rinkodara ir, bene svarbiausias ingredientas, – idėja. Apie pastarąją ir norime pasikalbėti. Kaip semtis įkvėpimo verslo idėjoms? Ką pataria tie, kurie jau pradėjo ne vieną sėkmingą verslą?
Turbūt kiekvienas žmogus yra turėjęs bent vieną idėją, iš kurios galėtų išsivystyti puikus verslas. Deja, dauguma jų nugrimzta užmarštin. Tam, kad verslas būtų sėkmingas, jis turi spręsti realią problemą. Nenuostabu, kad susidūrus su nepatogumais ir radę būdą juos išspręsti, pagalvojame: „Kodėl gi nepasiūlius to kitiems ir iš to neužsidirbus?“.
Šiuo metu populiarėja unikalūs, vienetiniai daiktai. Tokie daiktai nėra gaminami gamyklose – taigi tai gali būti puiki smulkaus verslo idėja. Jei esate nagingi, galite užsiimti papuošalų ar žaislų vaikams gamyba. Unikalūs baldai bei įrankiai taip pat įgauna vis didesnę paklausą. Tokios veiklos dažnai nereikalauja ypatingų priemonių ir gali būti verslo namuose pradžia, taigi pradinis kapitalas taip pat neturės būti itin didelis.
Prieš imantis veiklos ypač svarbu išsiaiškinti ar Jūsų siūloma prekė ar paslauga bus paklausi. Jei problema nėra itin specifinė, tikėtina, kad su ja susiduria ir daugiau žmonių, kurie būtų pasiryžę sumokėti už jos sprendimą, – Jūs turite verslo idėją. Tiesa, svarbu nepamiršti įvertinti galimą konkurenciją, nes galbūt rinka jau yra pripildyta šios problemos sprendimus siūlančiais verslais. Jei matote, kad galite rasti sau vietos po saule – pabandykite susikurti preliminarų verslo planą, paieškoti žmonių, kurie norėtų prisidėti prie verslo kūrybos.
Neretai puikios idėjos slepiasi prieš pat mūsų akis. Tai ką jau esame matę ar naudoję, galime pritaikyti netikėtoms užduotims ar pristatyti kitu kampu, taip sukuriant nišą naujam verslui.
Vienas geriausių to pavyzdžių – riedžiai. Įmonė „Segway“ pristatė pirmuosius riedžius 2001-aisiais. Tuomet keistai atrodžiusi transporto priemonė žadėjo revoliuciją judėjime ir transporte. Nors ir visi esame matę kaip jie atrodo, retas kuris iš mūsų esame jais važinėję. Idėja, deja, netapo revoliucine.
Tačiau, 2013-aisiais, amerikietis Shane Chen užpatentavo kitokį riedį: šis neturėjo rankenos ir buvo kontroliuojamas tik žmogaus balansu. Jis taip pat pateikė šią idėją kiek kitaip: jis išsiuntė keletą tokių riedžių garsiausiems šou pasaulio atstovams, kurie ypač prisidėjo prie šios transporto priemonės išpopuliarinimo. Jau sekančiais metais, kone visur, buvo galima pamatyti žmones važinėjančius naujaisiais riedžiais.
Kaip matome, pagalvojus netradiciškai galima greit atrasti įvairiausių idėjų, kurias galima paversti į sėkmingą verslą. Nebijokite pagalvoti „o jei?“ ir pasvarstyti, kaip galima atnaujinti seną idėją ar pristatyti ją visiškai nauju būdu.
Dažnas sėkmingas verslininkas dalinasi vienu patarimu: norint sukurti verslą, turite mokytis iš žmonių, kurie jau sukūrė verslą. Juk kas gali būti geresnis patarėjas, nei toje srityje sėkmę patyręs žmogus? Dalyvaukite verslo renginiuose, susipažinkite su žmonėmis, kurie jau pasiekė tai, ką norite pasiekti Jūs, pakvieskite juos susitikti.
Jei manote, kad turite tam tikrų savybių, kurios būtų naudingos plėtojant verslą, tačiau Jums trūksta komandos – tokie renginiai bus puiki vieta susipažinti su galimai būsimais kolegomis. Sėkmingi verslininkai dažnai turi nemažai idėjų, tačiau jiems trūksta laiko jas įgyvendinti. Pasinaudokite tuo ir pasiūlykite savo pagalbą. Juk nėra būtina sugalvoti idėją pačiam.
Svarbu nepamiršti, kad svarbus komponentas verslo sėkmei yra ne tik gera idėja, bet ir ją įgyvendinti pajėgi komanda. Jei planuojate užsiimti smulkiuoju verslu, galimai Jums pakaks ir savo paties išgalių. Tačiau, jei norite stiebtis aukštyn – gera komanda bus nepakeičiamas tramplinas į sėkmę. Subūrus tinkamus žmones, net ir ne itin unikalios idėjos gali tapti sėkmingo verslo pradžia.
Daugybė verslo idėjų gali gimti keliais paprastais būdais: atradus problemą, kurią galite išspręsti arba pateikus jau esančią idėją kitu kampu. Jei „eureka“ momento sulaukti nepavyksta, visada galite pasinaudoti pagalba iš šalies. Užmegzkite kuo daugiau kontaktų su versliais žmonėmis ir pasisiūlykite jiems padėti įgyvendinti vieną iš jų idėjų. Juk sėkmingas verslas nebūtinai turi būti paremtas vien Jūsų idėjomis. Visgi daugumos mūsų tikslas yra panašus – turėti mylimą darbą, kuriame jaučiamės naudingi.