Šeimos subyrėjimas – viena iš sunkiausių patirčių, kuri paveikia kiekvieno vaiko gyvenimą. Todėl itin svarbu, kad tėvai, skyrybų atveju, užtikrintų, kad tai turėtų kuo mažiau neigiamos įtakos jų atžaloms. Svarbu stengtis, kad vaikai kuo daugiau laiko praleistų su abiem tėvais, kad nesijaustų apleisti. Tačiau ne mažiau svarbus yra ir finansinis aspektas, nes vien meilės ir dėmesio vaikų užauginimui tikrai nepakanka. Tam reikalingi ir pinigai. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše ir kalbame būtent apie finansinį vaiko išlaikymą, arba kitaip tariant – alimentus.
Kokia alimentų suma turi būti mokama vieno iš tėvų tam, su kuriuo lieka gyventi vaikas, nustatoma atsižvelgiant į vaiko poreikius bei į tėvo (ar motinos) finansines galimybes. Kalbant apie vaiko poreikius, svarbu paminėti, kad yra vertinami ne tik pagrindiniai poreikiai, tokie kaip maistas, rūbai, namai ir t.t. Svarbu užtikrinti, kad vaikas turėtų galimybę lavintis bei, esant kokiai nors medicininei diagnozei, būtina užtikrinti, kad jis gautų visus reikiamus medikamentus. Todėl skaičiuojant kokia suma yra reikalinga vaiko išlaikymui, įtraukiamos ir tokios išlaidos, kaip įvairių būrelių nario mokestis, galima įtraukti net ir tokias išlaidas, kaip apsilankymas teatre, parodose ir t.t., nes visa tai yra susiję su vaiko ugdymu ir lavinimu.
Neretai kyla ginčai dėl pinigų sumos, kurios reikalaujama vaiko išlaikymui, mat ji gali atrodyti nepagrįstai didelė. O kartais tėvai tiesiog bijo, kad mokami alimentai gali būti panaudojami mamos poreikiams tenkinti, o ne vaiko. Tačiau svarbu žinoti, kad tėvas turi teisę reikalauti, kad jam būtų pateikiama ataskaita ir pagrindžiamos visos išlaidos, kur leidžiami alimentai. Žinoma, praktikoje tai naudojama pakankamai retai, tačiau kylant tokio pobūdžio ginčams ar abejonėms – savo teises žinoti naudinga.
Taip pat svarbu žinoti, kad alimentų suma paskaičiuojama ne tik pagal vaiko poreikius, bet ir pagal tėvų finansinę padėti, atsižvelgiant į jo atlyginimą, turimą turtą, kitus išlaikytinius. Todėl jei vienas iš tėvų paskaičiuoja didelę sumą išlaikymui, o kito finansinė padėtis tokio išlaikymo suteikti neleidžia, teismas tikrai nepriteis prašomų alimentų dydžio.
Vis dėlto neretai tėvai mėgsta išsisukinėti nuo didesnių alimentų mokėjimo, net jei jie finansiškai ir turi tokią galimybę. Viena iš dažniausių priemonių – pasitelkiant šešėlinę ekonomiką, kai teismui pateikiami įrodymai, esą gaunamas tik minimalus darbo užmokestis arba, kad asmuo nedirba visiškai, nors iš tiesų tuo metu gauna neoficialias pajamas. Svarbu žinoti, kad darbo neturėjimas (jei jis nėra dėl rimtų priežasčių, tokių kaip pavyzdžiui, sveikatos problemos) neatleidžia nuo alimentų mokėjimas. Teismas tokiu atveju vis tiek gali priteisti alimentus.
Jei priteisus alimentus, tėvas jų nemoka, reikia nebijoti kreiptis į antstolius, kad šie juos išieškotų. Žinoma, vis dažniau pasitaiko situacijų, kai tėvas, kuriam priteisiami alimentai, išvyta dirbti į užsienį, čia antstoliai tampa bejėgiais, vienintelis būdas jų ieškoti – tai pasitelkiant tarptautines teisines procedūras, kurios gali padėti tik tuo atveju, jei yra užsienyje įsidarbinama oficialiai.
Dažniausia išlaikymo forma, kurią įpareigoja teikti vienas iš tėvų – tai periodiškai, kas mėnesį mokamos išmokos. Tačiau susitarus, galimi ir kiti variantai, pavyzdžiui iš karto išmokama sutarta pinigų suma, kuri yra suderinta, tada tėvas nuo tolesnių išmokų yra atleidžiamas. Taip pat galima priteisti vaikui tam tikrą turtą. Vis dėlto paskutinis variantas taikomas tik kraštutiniu atveju, jei nėra galimybės priteisti pastovaus piniginio išlaikymo.
Kad ir koks nemalonus procesas yra skyrybos, kad ir kiek nuoskaudų turėtų tėvai, svarbu nepamiršti, kad vaikas ir jo gerovė – turi būti abiejų prioritetas. Abu tėvai turi prisiimti atsakomybę dėl vaiko auginimo ir kalbant apie jo gerovę, tiesiog privaloma visas asmenines nuomones atidėti į šalį.