Gana nemaža dalis žmonių, siekiančių pagerinti savo finansinę padėti ar užsidirbti papildomai, susidomi investavimo galimybe. Tai itin suaktyvėjo tada, kai bankai už kaupiamuosius indėlius ėmė siūlyti vis mažesnes palūkanas. Žmonėms nebepakanka vien taupyti, jie tampa vis labiau finansiškai raštingi ir siekia, kad turimi pinigai uždirbtu kitus pinigus. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše ir kalbame būtent apie investavimą ir ką apie jį verta žinoti pradedantiesiems.
Jei susidomėjote investavimo galimybe, pirmiausiai gerai įvertinkite savo finansinę padėti. Specialistai pataria investavimui skirti tik laisvas lėšas. Todėl jei turite skolų, neturite atsidėję pakankamos pinigų sumos nenumatytiems atvejams, laukia didelės išlaidos (pavyzdžiui, žinote, kad kitais metais teks mokėti už vaikų mokslus, planuojate įsigyti nuosavą būstą ir t.t.), verčiau investavimo idėją atidėkite ateičiai ir pirmiausiai visą dėmesį ir energiją skirkite dabartinei finansinei būklei stabilizuoti ir gerinti.
Tačiau jei jūsų finansinė padėtis yra tikrai stabili ir turite laisvų pinigų, investavimas gali tapti puikia galimybe šias pajamas padidinti. Šis būdas gali būti gerokai finansiškai naudingesnis, nei indelis banke, tačiau svarbu nepamiršti, kad ir kur kas rizikingesnis.
Investavimas yra neatsiejamas nuo rizikos. Todėl prieš imdamiesi kokių nors veiksmų, pirmiausiai gerai įvertinkite riziką. Net jei turite laisvų pinigų, kuriuos nusprendėte investuoti, neskubėkite jų investuoti visų. Investavę visus pinigus, vargu ar galėsite ramiai miegoti, jus nuolat vargins nerimas ir net menkiausias akcijų kursų sumažėjimas sukels kone panikos priepuolį.
Investavimas ilgesniam laikotarpiui, dažniausia žada didžiausią piniginę grąžą, tuo jis gali suvilioti šios srities naujokus. Tačiau svarbu žinoti, kad didžiausią grąžą gali atnešti būtent tos investicijos, kurios yra rizikingiausios. Todėl jei norite rizikuoti, investuokite tokią sumą, kurios praradimas nebūtų itin didelis finansinis nuostolis jūsų finansinės padėties atžvilgiu. Šis patarimas itin aktualus pradžioje, neturint daug patirties.
Pradėję domėtis investicijomis, sužinosite, kad investuoti galima ne vienu būdu: galima rinktis akcijas, obligacijas, vertybinius popierius, investicinius sandėrius ir t.t. Norintiems sumažinti pinigų praradimo riziką, rekomenduojama pinigų sumą, kurią nusprendėte skirti šiam tikslui, skaidyti ir investuoti po dalį sumos į skirtingas priemones. Tokiu būdu jei viena investicija nebus sėkminga – neprarasite visų pinigų ir liks galimybė, kad kitos bus kur kas pelningesnės.
Jei vieną kartą investavus, atsitiktinai, jūs sulauksite sėkmės – tai dar nėra ženklas, kad taip bus visada ir nepasikliaukite vien sėkme. Todėl stenkitės nuolat kaupti žinias, gilinti jas, ypač jei į investavimą žiūrite kaip į ilgalaikę veiklą: skaitykite analitikų įžvalgas, straipsnius šia tema, prireikus, kreipkitės konsultacijos į profesionalus ar net užsirašykite į kursus arba seminarus investavimo tema. Kuo daugiau žinių šioje srityje turėsite, tuo lengviau bus įžvelgti potencialiai sėkmingiausias investavimo kryptis.
Ir pabaigai, labai svarbu turėti kantrybės. Kartais tenka išgirsti sėkmės istorijas, kad pirmą kartą investavus, pasiseka ir uždirbama ženkli pinigų suma. Tokios istorijos skatina pradėti tuo domėtis patiems, tačiau jei nesulaukiame greitų rezultatų, skatina ir nusivilti. Todėl būkite kantrūs, nuoseklūs, gilinkite žinias ir ankščiau ar vėliau imsite gauti finansinę naudą iš šios veiklos.