Norint, kad verslas augtų ir vieną dieną suklestėtų, būtinos nuolatinės pajamos, kurias savininkai galėtų investuoti į darbuotojus ir įrangą. Kur investuoti pinigus – kiek aktualesnis klausimas toms įmonėms, kurioms sunkiau sekasi išlaikyti nuolatines pajamas. Kai pajamos nestabilios, gali smukti darbų kokybė, didėti darbuotojų pasitenkinimas, o įmonės tikslai likti nepasiekti. Šiuo atveju būtina stengtis išlaikyti verslą, kol jis pakils ir pateisins lūkesčius.
Iškilus bet kokiai neigiamai finansinei situacijai, pirmiausia būtina apžvelgti turimas pajamas, išlaidas ir kaip jos skirstomos. Čia gelbėja įmonių ruošiamos pinigų srautų ir balanso ataskaitos. Tikrindami šiuos dokumentus galėsite matyti, kurios sritys atneša didžiausius teigiamus ar neigiamus piniginius pokyčius, ir nustatyti, ką reikėtų keisti. Tikrinant ataskaitas gali tapti akivaizdūs tam tikri taupymo būdai, apie kuriuos galbūt net nebuvote susimąstę. Ataskaitose galėsite matyti ir turimą finansinį rezervą – jis pravers, jei prireiks išlaikyti verslą negaunant pajamų. Kuriam laikui užteks šio rezervo, nustatyti paprasta: reikia padalyti laisvų lėšų sumą iš nuolatinių išlaidų sumos.
Svarbu pastebėti, kad finansiniai sunkumai dažnai būna netinkamos apskaitos pasekmė. Finansinių sunkumų galėjo atsirasti dėl vėluojančių atsiskaityti klientų, negautų ar neatliktų mokėjimų, per vėlai išrašytų sąskaitų faktūrų ar tiesiog pasimetusių dokumentų. Taigi jei Jūsų įmonėje nevykdoma sisteminga buhalterinė apskaita, pats metas tokią pradėti kurti. Tinkamai veikianti sistema padės užtikrinti kryptingą įmonės darbą – įmonės tikslai bus pasiekti lengviau, nes bus vykdoma griežtesnė klientų ir tiekėjų kontrolė, t. y. aiškiau matysite tikrąją situaciją – įmonės gaunamus ar sumokamus pinigus.
Jei ataskaitų peržiūra teigiamo rezultato nedavė, o galimi taupymo būdai neatsirado, galite peržiūrėti savo produkciją ar paslaugas. Kol neigiama finansinė situacija neišspręsta, geriausia būtų atsisakyti paslaugų ar prekių, kurios neatneša daug pajamų. Be to, kuriam laikui galite pamėginti truputį pakelti kainas arba padidinti nuolatinių klientų užsakymų dydį – galbūt tai padės išgelbėti Jūsų įmonę. Kitas galimas būdas – susitarti su nuolatiniais klientais, kad jie tam tikrą dieną sumokės nustatytą sumą už būsimas paslaugas. Pakalbėkite ir su savo buhalteriu, jis gali patarti dėl mažesnių mokesčių maržos ar palankesnių verslo sąlygų.
Jeigu jau matote, kad kitam mėnesiui neliko praktiškai jokio rezervo ir jūs vos sudursite galą su galu, turite pradėti ieškoti, kaip gauti papildomų lėšų. Rasti galimybių, kur investuoti pinigus ir gauti maksimalią naudą, gana lengva. Tai gali būti tam tikri Europos Sąjungos ar Lietuvos plėtojami projektai, kuriems skiriamas finansavimas. Jie leistų tam tikrą laikotarpį išlaikyti savo verslą, mat gautumėte nustatytas pajamas.
Taupymo būdai, nurodantys, kaip išlaikyti verslą, skiriasi atsižvelgiant į įmonės specifiką, paslaugas, prekes ir klientų geranoriškumą. Net jei Jūsų verslui šiuo metu puikiai sekasi, rekomenduojama jau dabar turėti tvarkingą apskaitos knygą, greitai siųsti sąskaitas faktūras ir noriai kalbėtis su buhalteriu apie rezervus. Tai leis Jums būti visuomet pasiruošusiems, jei netyčia sumažėtų pajamos ir tektų ieškoti, kaip išlaikyti verslą.