Gitara – vienas populiariausių muzikos instrumentų pasaulyje. Ji puikiai tinka kone visiems muzikos stiliams, o kai kurie be šio instrumento niekaip neišsiverčia – ypač rokas, džiazas ar bliuzas. Taigi jei nusprendėte išmokti groti gitara ir nusipirkote pirmąjį instrumentą dabar tikriausiai mąstote: „Nuo ko man pradėti?“ Šiame straipsnyje pasidomėsime ką daryti, kad pradžia būtų tikrai gera.
Prieš pradedant mokintis groti teks išmoti keletą dalykų, kurie nėra susiję su muzika, o tik su technika. Tokie dalykai kaip: gitaros ir mediatoriaus pozicija, gitaros derinimas, grojimas su mediatoriumi ir pan.
Jei esate dešiniarankis, gitaros korpusas turėtų būti po dešinąja ranką – ja braukysite stygas – o kairioji ranka turėtų laikyti grifą, su šia ranka spaudysite stygas. Jei esate kairiarankis – darykite atvirkščiai.
Kartais kyla klausimų dėl to ant kurios kojos turėtų gulėti gitara. Dažniausiai atsakymas priklauso nuo to, kokia gitara grosite. Jei planuojate groti klasikine gitara, ją derėtų laikyti ant kairiosios kojos (dešiniarankiams), idealu, jei kairiąją koją galima šiek tiek pakelti ant nedidelės kėdutės ar specialaus suolelio. Kitu atveju, laikykite gitarą taip, kaip Jums patogu.
Taip pat itin svarbu mokėti suderinti gitarą. Šiais laikais tai tikrai lengva, nes egzistuoja daugybė skaitmeninių derintuvų ir mobiliųjų programėlių, taigi tiksliai susiderinti instrumentą darosi vis lengviau. Tačiau verta nepamiršti, kad naudinga mokėti susiderinti gitarą ir iš klausos.
Kalbant apie grojimą su mediatoriumi (brauktuku), labai svarbu įprasti jį naudoti ne tik grojant akordais, bet ir pavienėmis stygomis. Iš pradžių tai gali pasirodyti nepatogu, nes Jūsų pirštai bus greitesni už mediatorių, tačiau galima užtikrinti, kad netrukus mediatorius greičiu pralenks pirštus. Be to, nusipirkite keletą įvairaus storumo brauktukų – taip galėsite sužinoti koks storis Jums patogiausias bei visada turėsite atsarginių, jei pamestumėte kelis (o tai nutinka gerokai per dažnai).
Kad ir kaip norėtųsi griebti gitarą ir pradėti mokintis Jūsų mėgstamiausią dainą, svarbu suprasti, kad tai neateis greitai ir nusiteikti, jog prieš jus bus ilgas ir skausmingas (tiesiogine prasme) kelias. Pirmiausiai, Jūsų pirštai, tikriausiai, nebus pakankamai stiprūs efektyviai užspausti stygas. Taigi – teks juos treniruoti.
Kaip ir dauguma treniruočių – šios nebus itin malonios. Teks daryti judesius, kurie Jums neatrodys natūralūs ar apskritai įmanomi. Tačiau svarbu atsiminti, kad kelionės gale turėsite ilgam sustiprintus pirštus, kas padės ne tik grojant gitara. Taip pat, dėl ilgalaikio stygų spaudymo, ant pirštų galų susiformuos storesnė oda, taigi pirštus skaudės gerokai mažiau – svarbu nesustoti ir nugalėti save.
Kokius pratimus atlikti? Yra nemažai naudingų pratimų, tačiau pradžioje vertėtų susikoncentruoti ties dviem sritimis: akordais ir individualiais pirštų judesiais. Spaudant akordus, juos keičiant Jūsų pirštai neretai judės kartu. Taigi, tokiu būdu mokinsitės judinti keletą pirštų drauge. Tam tikrais atvejais pajudinti reikės vos vieną pirštą. Taip pat, išmoksite ir įvairius akordus, kurie bus būtini norint groti. Tiesa, šiuo atveju nebūtina stygų braukyti dešine ranka. Tiesiog pakeiskite juos be garso, kol judesiai taps natūralūs.
Judinant pirštus individualiai, neformuosite jokio akordo, tiesiog kilnosite pirštus po vieną per visas stygas, aukštyn ir žemyn grifu. Tai padės išmokti atskirti pirštus ir jų judesius, nes dažnai pradedant mokintis, visi pirštai nori judėti kartu. Vienas populiariausių pratimų – chromatinė gama. Tiesiog užgaukite storiausią stygą, kol ji laisva, tuomet prispauskite ją pirmame skirsnyje, su smiliumi, vėliau antrame skirsnyje su didžiuoju pirštu, trečiame skirsnyje su bevardžiu, ketvirtame su mažyliu. Tuomet keliaukite stygomis žemyn, ir padarykite taip su visomis stygomis. O tada – keliaukite atgal nuo ploniausios iki storiausios.
Kai Jau pramoksite keletą akordų ir galėsite be didesnio vargo juos pakeisti, pradėkite mokytis mėgiamas dainas. Dabar bus svarbu suderinti kairės ir dešinės rankų judesius. Iš pradžių dešinė ranka gali „nenorėti“ groti pagal ritmą, tačiau nuoširdžiai treniruojantis pavyks jas valdyti atskirai nuo viena kitos ir sugrosite pirmąją savo dainą. Neabejotinai, po jos seks dar galybė kūrinių.
O kai pirštai išmoks judėti kas sau, galite pasipraktikuoti nesudėtingas mėgiamų dainų solo partijas ir kitus kūrinius, kurie nebus grojami akordais. Kaip minėta, juos groti reikėtų ne pirštais, bet mediatoriumi (išskyrus „arpeggio“ techniką – kuomet grojama akordais, tačiau atskiromis stygomis – nebraukiant).
Kai galėsite be didelio vargo sugroti bent keletą kūrinių galėsite drąsiai sakyti, kad mokate groti gitara. Tačiau, kaip ir minėjome, iki to gali laukti netrumpas kelias. Pasakyti kaip ilgai jis truks laba sunku, bet, jei kasdien rasite laiko pasipraktikuoti po bent 30 minučių, po 2-3 mėnesių rezultatai bus akivaizdūs. Tikimės, kad pirmieji pirštų skausmai nesutrukdys Jūsų kelionės link muzikalumo. Sėkmės ir ištvermės mokantis!