Jei Jums kone kiekvieną mėnesį, likus kelioms savaitėms iki algos, tenka susiveržti diržus, tai dar nebūtinai reiškia, kad Jūsų darbo užmokestis yra per mažas. Galbūt Jūs tiesiog nemokate ar nebandote planuoti savo šeimos biudžeto, kurį susidėliojus, ne tik visą mėnesį turėsite pinigų, bet pavyks susitaupyti ir norimam didesniam pirkiniui. Pinigų stygius dažnai tiesiog atskleidžia finansų valdymo įgūdžių stoką.
Mes norime Jums pateikti keletą patarimų, kurie padės susiplanuoti šeimos biudžetą ir užsitikrinti finansinį stabilumą mėnesio eigoje:
Pirmas žingsnis, norint išmokti valdyti šeimos biudžetą – tokį turėti. Labai daug yra šeimų, kurios net negali tiksliai pasakyti, kiek pajamų jie gauna ir kiek per mėnesį išleidžia. Tiesiog turimos dvi banko sąskaitos, į kurias gaunami atlyginimai, išlaidos taip pat nėra fiksuojamos, galbūt tik didesni ar svarbesni pirkiniai, kurie reikalauja daugiau lėšų, yra apsvarstomi drauge.
Tad pirmiausiai suskaičiuokite, kokią pajamų sumą per mėnesį Jūs gaunate, kad žinotumėte, koks gi yra Jūsų biudžetas, kad vėliau galėtumėte jį efektyviai paskirstyti. Taip pat, jei nežinote kur ir kaip ištirpsta Jūsų lėšos, bent vieną ar du mėnesius kaupkite visus čekius (net ir pačius nereikšmingiausius, kaip, kad už kavos puodelį, autobuso bilietą ir t.t.). Taip mėnesio gale galėsite suskaičiuoti, kur tiksliai išleidote pinigus bei įvertinti, kurios išlaidos buvo būtinos, o kurios visiškai nereikalingos.
Pažinę biudžetą ir išsiaiškinę savo įpročius, galėsite pradėti planuoti: žinosite kurioms sritims turėtumėte išleisti mažiau pinigų, kurioms galite skirti daugiau, o kurias – visiškai išbraukti iš išlaidų sąrašo.
Didžiausi finansiniai sunkumai, su kuriais susiduria nemažai šeimų - tai finansiniai įsipareigojimai bei su jų nevykdymų atsiradusios pasekmės. Svarbiausias patarimas – iš ties įvertinkite savo galimybes prisiimti finansinius įsipareigojimus: ar galėsite laiku mokėti bei, ar sumokėjus įmokas, liks pinigų dar ir pragyvenimui.
Vis dėlto jei jau susidūrėte su finansiniais sunkumais, nevenkite jų, nes savaime jie tikrai neišsispręs. Pirmiausiai įvertinkite situaciją, kurioje atsidūrėte: suskaičiuokite kiek tiksliai esate skolingi, kiek yra kreditorių, kiek daugiausiai galite skirti lėšų įsipareigojimams dengti. Tada eikite pas kiekvieną kreditorių ir stenkitės išsiderėti kuo geresnes sąlygas įsipareigojimams dengti bei būtinai laikykitės susitarimų. Kiekvieną mėnesį sekite, kokią skolų dalį sumokėjote, kiek dar liko ir taip po truputį sugebėsite išlipti iš finansinės duobės.
Dažnai, ypač tarp jaunesnių žmonių, pramoga yra laikoma pasivaikščiojimas po parduotuves, apsipirkinėjimas, kurio metu įsigyjami nereikalingi daiktai. Privalu įsisąmoninti, kad pirkimas - tai tiesiog procesas, kurio metu turėtume įsigyti mums reikiamus daiktus. Pabrėžiame – reikiamus. Atsikratę įpročio pirkti kai liūdna, linksma ar pikta ir pradėję pirkti tik tai, ko Jums iš ties reikia, sugebėsite išvengti pinigų trūkumo mėnesio pabaigoje. O štai pramogoms galite rinktis daugybę kitų užsiėmimų, kurie gali nereikalauti jokių lėšų: skaitykite knygas, sportuokite gryname ore, pasivaikščiokite parke, žiūrėkite gerus filmus ir t.t.
Jei išties norite kokio nors daikto, kurio kaina kiek didesnė, nei įprastai sau leidžiate – skirkite 24 valandas apmąstymui, nepirkite iš karto. Jei ir po 24 valandų to daikto norėsite lygiai taip pat – tada nusipirkite. Bet yra didelė tikimybė, kad Jums jo tiesiog nebereikės. Nepirkite pagauti akimirkos impulso, leiskite sau atvėsti.
Planuokite vieną didįjį apsipirkimą per savaitę ar dvi, kurio metu susipirktumėte pagrindinius, negreitai gendančius maisto produktus (miltai, kruopos, makaronai ir t.t.), ir kas kelias dienas pirkite greičiau gendančius (pieno produktus, daržoves ir vaisius), šiuos produktus pirkite mažesniais kiekiais, bet dažniau, kad išvengtumėte nesuvartoto maisto išmetimo lauk. Taip namuose visada bus produktų, iš kurių galėsite pasidaryti vakarienę, bet nereikės išmesti nesuvartoto maisto, nes juos tiesiog visada spėsite suvartoti. Taip pat neikite į parduotuvę alkani, nes taip prisipirksite ko jums iš ties nereikia.
Idealus variantas – susiplanuoti savaitės valgiaraštį ar bent jau pagrindinius valgymus, susidarykite produktų, kurių Jums reikės sąrašą ir parduotuvėje jo laikykitės. Taip išvengsite chaotiško pirkimo įvairių produktų, kurių Jums net nereikia ir kurių galbūt nežinosite kur panaudoti.
Biudžeto planavimas tik pradžioje gali atrodyti daug laiko ir pastangų reikalaujantis procesas, tačiau pamažu tai taps ne tik įpročiu, bet ir daug naudos suteikiančiu procesu.