Šiuo metu, kai Lietuvoje vis nenutyla kalbos apie tai, kad žmonės nemoka tinkamai tvarkyti savo finansus bei turi vis daugiau įsiskolinimų. Neabejotinai tai yra aktuali problema, į kurią būtina atsižvelgti. Ypač kalbant apie vaikus, mat būtent vaikystėje ir paauglystėje vaikas, gavęs tinkamas pamokas, suaugęs jau sugebės tinkamai elgtis su savo pinigais.
Šį kartą norime pateikti keletą patarimų, kaip vaikus išmokyti finansinio raštingumo ir sudėti tvirtus finansinio raštingumo pamatus:
Vienas pirmųjų žingsnių, siekiant finansinio raštingumo ugdymo – duoti kišenpinigius. Juos vaikas turėtų gauti dar prieš einant į mokyklą (kišenpinigius rekomenduojama skirti nuo maistpinigių, kuriuos įprastai gauna į mokyklą, pietums pirkti). Gaudamas pinigų, skirtų tik savo asmeninėms reikmėms ir kuriuos galės leisti savo nuožiūra, vaikas jausis atsakingas. Jei Jūsų atžala nori naujo daikto, žaislo ar pramogos – skatinkite jį pačiam susitaupyti iš savo kišenpinigių. Taip vaikas supras, kad daiktai namuose neatsiranda savaime bei išmoks vertinti tai, ką turi. Juk daiktas taps vertingesniu, kai jam buvo taupyta savomis pastangomis, nei tiesiog gavus iš tėvų.
Nenusistatykite iš anksto, kad vaiko įtraukimas į biudžeto planavimą yra tik laiko švaistymas. Anaiptol, kuo ankščiau vaikas supras, kad jį supanti aplinka nėra savaime suprantama ir kad viskam reikia pinigų, pradedant nuo maisto produktų baigiant pačiais namais, tuo greičiau įsisavins, kad pinigus reikia skaičiuoti.
Taip pat vaikus galite kartu pasiimti į prekybos centrą, pirkti maisto produktų ar kitų reikmenų namams. Galite net duoti užduotis, pvz.: surasti miltus, kurie kainuotų mažiausiai. Vaikas įgus atkreipti dėmesį kainų etiketes.
Vaikui kiek paūgėjus, galite jo vardu atidaryti banko sąskaitą ir kišenpinigius vesti į ją. Vaikas išmoks naudotis banko kortelėmis, internetine bankininkyste ir supras, kad pinigai, tai ne tik popierinės kupiūros. Jei vaikas visą laiką naudosis tik grynaisiais pinigais, atsidarius sąskaitą jam bus sunkiau suvokti, kaip taupyti, kai pinigų nemato realiai: juk turint grynuosius, viskas paprasčiau: vieną dalį atsidedi, o likusią - gali išleisti. Naudojantis internetinėmis paslaugomis, kurios užima vis didesnę dalį mūsų gyvenimo, tai daryti nebus taip paprasta, jei prie to nebus pratinama nuo mažens.
Kuo ankščiau vaikas supras, kad pinigus reikia užsidirbti – tuo greičiau jis taps finansiškai atsakingu. Duokite vaikams užduotis, už kurias jis gautų atlygį (nors ir simbolinį, atlygis tikrai neturi būti didelė suma). Skatinkite vaiką norimam žaislui užsidirbti ir susitaupyti pačiam. Vis dėlto, šioje vietoje neperlenkite lazdos, vaikui tikrai nereikia mokėti už kiekvieną jo atliekamą darbą, kurį jis ir taip privalo padaryti (pavyzdžiui, už savo kambario susitvarkymą, indų išplovimą ir panašiai). Skirkite neįprastas užduotis, darbus, kurių vaikų dažniausiai neprašote daryti (nupjauti kieme žolę ar nudažyti kieme tvorą). Taip vaikas supras pinigų vertę ir išmoks įvertinti ar norimas daiktas tikrai jam taip reikalingas, juk kai pinigai gaunami už savo darbą, nesinori juos išleisti bet kam.
Dažnai tėvai, norėdami išvengti vaikų zyzimo, kad šie jiems nupirktų norimų daiktų ar skanėstų, palieka vaikus namie. Tokiu būdu jie palengvina sau apsipirkinėjimo procesą, tačiau praranda puikią galimybę suteikti vaikams pinigų valdymo pamoką. Juk apsipirkimas prekybos centre yra viena iš pagrindinių sričių, kur pinigai leidžiami kasdien.
Prieš einant į parduotuvę, sudarykite reikiamų prekių planą. Į šį sąrašo sudarymą įtraukite ir vaiką, tegul jis mato, kaip Jūs planuojate savo išlaidas. Kad vaikui būtų įdomu, įtraukite ir bent vieną prekę, skirtą jam (tai gali būti ir visiškai smulkmena, bet pats faktas, kad atsižvelgsite ir į jo norus, padidins mažojo saviverte ir labiau įtrauks į šį planavimą). Parduotuvėje galite surengti savotišką žaidimą, paveskite vaikui surasti vieną ar kitą prekę, kol mažasis bus užimtas paieškomis – jis neturės kada net susimąstyti apie įprastus zyzimus.
Svarbiausia finansinį vaikų ugdymą pradėti kuo ankščiau. Nenusistatykite, kad vaikas dar per mažas kalbėti apie pinigus. Priešingai, vaikas, augdamas su diegiamu finansiniu sąmoningumu, suaugęs mokės tvarkyti savo finansus pats. Kas vaikystėje prasidės žaidimo forma - galiausiai suformuos stabilų finansinį pagrindą ateityje.