Šaldytuvas - vienas iš svarbiausių ir būtiniausių buities prietaisų. Jis užtikrina, kad maistas ilgiau išlaikytų savo šviežumą, o produktai nesugestų. Įrenginėjant naują virtuvę – būtent šaldytuvas dažniausiai perkamas pats pirmas. Dėl to rinktis jį reikėtų atsakingai, atsižvelgiant į tai, kad tarnaus jis ne vienerius metus. Išsirinktas kokybiškas bei gerai prižiūrimas šaldytuvas gali puikiai veikti nuo 10 iki 15 metų. Tad šiame Vivus Finance tinklaraščio įraše ir dalinsimės naudingais patarimais, kurie padės išsirinkti labiausiai jūsų poreikius atitinkantį šaldytuvą.
Vienas iš pagrindinių kriterijų, į kurį pirkėjai atsižvelgia – tai šaldytuvo energijos taupymo klasė. Klasės skirstomos abėcėlės tvarka nuo A, kuri žymi pačią aukščiausią klasę, iki G, kuri nurodo žemiausią. A klasės šaldytuvų kaina yra didesnė, bet ji labiau atsiperka ilgesnėje laiko perspektyvoje. Sunaudodami mažiau energijos – gausite pastebimai mažesnes sąskaitas už elektrą. O štai G klasės šaldytuvai, nors ir pasižymi žemesne rinkos kaina, sunaudoja pakankamai nemažai elektros energijos.
Dar vienas svarbus aspektas, į kurį verta atsižvelgti – šaldytuvui būdinga šaldymo sistema, kuri gali būti skirtingų rūšių:
Tradiciniai šaldytuvai, dar vadinami statiniais, turi įprastas šaldymo sistemas. Temperatūra pačiame šaldytuve ir šaldiklyje skiriasi. Šaldiklyje ji yra žemesnė, todėl ant sienelių užsideda šerkšnas ir laikas nuo laiko, rekomenduotinai kas 3-6 mėnesius, patariama juos išjungti ar atitirpinti. Taip pat reikia vis nuvalyti ant sienelių susidariusį ledą, nes jis didina šaldytuvo energijos sunaudojimą.
Dalinai bešerkšnė šaldymo sistema visame šaldytuve išlaiko standartiniams šaldytuvams būdingas savybes, o šaldymo kameroje neleidžia ant sienelių susidaryti šerkšnui. Specialiai įrengtų ventiliatorių dėka, drėgmė šaldytuve paskirstoma tolygiai, kas padeda maistui nedžiūti, ilgiau išlaikomas šviežumas. Taip pat tokio tipo šaldytuvuose yra įrengtas automatinis atitirpimas: rasojant galinei šaldytuvo sienelei, susidaręs vanduo subėga žemyn į specialias talpyklas.
Bešerkšnė šaldymo sistema, dar vadinama dinamine, dėl sumažinamo drėgmės lygio, padeda tiek pačiame šaldytuve, tiek ir šaldiklyje išvengti šerkšno. Tokius šaldytuvus daug lengviau prižiūrėti, nes nereikia jų atitirpinti, taip pat nesidaugina bakterijos. Šerkšno išvengiama ir naudojant low frost sistemą, kai specialūs šaldymo elementai įrengiami tiesiog šaldytuvo sienelėse, taip jie tiesiogiai nekontaktuoja su drėgme ir išvengiama ledo susidarymo.
Labai naudinga įsigyti šaldytuvus turinčius nulinę zoną. Tai uždara zona, įrengiama šaldytuve, kurioje galima atskirai reguliuoti temperatūrą. Tai itin patogu, nes, pavyzdžiui, mėsai ar žuviai yra reikalinga žemesnė temperatūra, kad ilgiau išlaikytų savo šviežumą, o daržovėms kaip tik per žema temperatūra nėra naudinga, jie greičiau praranda savo puikų skonį bei vertingas savybes. Šaldymo kamerose itin naudinga yra greito užšaldymo funkcija. Greitai užšaldytas maistas praranda žymiai mažiau savo vertingų savybių, nei šaldomas pamažu.
Šiuolaikiniuose šaldytuvuose įrengiamos ir įvairios papildomos funkcijos, kurios padeda taupyti energiją bei pratęsia maisto produktų galiojimo laiką, ilgiau išlaikydami jų šviežumą. Multi Flow sistema užtikrina, kad šaldymo srovė būtų vienoda visose šaldytuvo vietose, pasiektu net toliausiai esančius kampus. Taip kiekvienoje lentynėlėje temperatūra išlaikoma tolygi.
Sparčiai populiarėja įrengiami chiller box ir crisper box stalčiai, kuriuose yra žemesnė temperatūra, nei visoje likusioje šaldytuvo dalyje ir nuolat palaikomas drėgmės reguliavimas. Dėl to greičiau linkę gęsti produktai, tokie, kaip mėsa, žuvis, vaisiai, daržovės, ilgiau išlieka švieži, nepraranda savo skonio.
Ne paskutinę vietą renkantis šaldytuvą užima ir estetinis vaizdas – juk šaldytuvas užima nemažą dalį virtuvės vietos. Tradiciškai dažniau pasirenkami šviesesnių spalvų šaldytuvai. Baltas jau yra tapęs tikra klasika, tačiau labai populiarūs ir sidabriniai ar net juodi. Na, o norintys įnešti į savo virtuvę spalvų – gali pasirinkti iš tikrai plataus spektro: nuo raudonos iki pačių įmantriausių pereinančių spalvų ar net piešinių. Ryškūs šaldytuvai labai gerai dera virtuvėms, kurioms būdinga vienspalvis interjeras. Elegancijos virtuvei suteikia montuojami šaldytuvai, jie labai gerai įsilieja į bendrą interjerą, neretai iš pirmo žvilgsnio net nesiskiria nuo spintelių. Tiesa, tokį variantą apgalvoti reikia dar prieš perkant virtuvės baldus, nes vėliau gali kilti rūpesčių su montavimu, dydžio atitaikymu ir t.t.
Jau išsirinkus ir įsirengus šaldytuvą – būtina jį tinkamai prižiūrėti - taip jis tarnaus ne vienerius metus ir visos funkcijos maksimaliai atliks savo darbą. Pavyzdžiui, išvažiuojant ilgesniam laikui patariama šaldytuvą išjungti. Beje, yra šaldytuvų, turinčių vadinamą „atostogų režimą“, kai šaldymo kameros dalis išlieka įjungta ir veikia, o pati pagrindinė šaldytuvo dalis išjungiama. Taip pat statant šaldytuvą, reikia palikti vietos prie sienos, nes galinėje prietaiso dalyje yra įrengtas kondensatorius, kuris skleidžia šilumą ir susidariusiai šilumai išsiskirstyti yra reikalinga erdvė, kitaip šaldytuvas gali imti kaisti.
Į šaldytuvą rekomenduojama dėti produktus be įpakavimo, nes pakuotėms užšaldyti yra bereikalingai eikvojama energija. Reikėtų kartas nuo karto valyti ir šaldymo durelėse įrengiamas gumas, kurios turi polinkį ilgainiui užsiteršti, dėl ko mažėja šaldytuvo sandarumas ir įrenginys pradeda naudoti daugiau elektros energijos tinkamai temperatūrai palaikyti.
Taip pat patariama šaldytuvą statyti toliau nuo šildymo prietaisų, nedėti į jį karšto, vos tik paruošto ir dar garuojančio maisto. Šie įrenginiai jautrūs ir elektros energijos svyravimams, tad reikėtų užtikrinti tvarkingas elektros instaliacijas. Jei dažnai dingsta elektra ir šaldytuvas išsijunginėja – ilgainiui gali sutrikti temperatūros palaikymo funkcija.
Kokį šaldytuvą pasirinkti nėra labai lengvai priimamas sprendimas, ypač kai yra tokia gausi ne tik modelių bet ir gamintojų pasiūla. Kaina priklauso nuo gamintojo, nuo įrengiamų funkcijų bei šaldytuvo klasės. Klientų patogumui suteikiama galimybė pirkti ir internetu, taip sutaupomas laikas bei įsigyta prekė pristatoma tiesiai į namus. O perkant internetu yra galimybė per trumpesnį laiką pamatyti žymiai daugiau variantų, nei vaikštant po parduotuves.