Kiekviena greituosius kreditus teikianti įmonė akcentuoja, kad prieš pildant paraišką, yra svarbu ir patiems įvertinti savo mokumą bei galimybes vykdyti įsipareigojimus. Ir vis dėlto, kas yra tas mokumas? Į kokius kriterijus svarbu atsižvelgti? Šie klausimai gali kilti ne vienam, todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše ir kalbamės būtent apie tai.
Prieš prisiimant bet kokį naują įsipareigojimą, būtinai įvertinkite savo finansinę padėti ir tai, kiek laisvųjų pajamų jums įprastai lieka. Paskaičiuokite kiek per mėnesį išleidžiate mokesčiams, transporto išlaidoms, maistui, galbūt jau turimiems įsipareigojimams vykdyti. Taip pat nepamirškite ir nenumatytų atvejų, todėl bent tam tikrą dalį lėšų atsidėkite taupymui. Specialistai rekomenduoja atsidėti bent apie 10 procentų savo darbo užmokesčio. Ir štai, viskas, kas lieka, yra jūsų laisvosios pajamos, kurias galite skirti kam norite. Rekomenduojame savo galimybes mokėti tam tikro dydžio įmokas skaičiuoti ne pagal bendra darbo užmokestį, bet būtent pagal laisvąsias pajamas. Tokiu būtu įsipareigojimai netaps našta ir nepablogins gyvenimo sąlygų.
Jeigu dirbate ilgą laiką toje pačioje darbovietėje, kiekvieną mėnesį nustatytą dieną gaunate atlyginimą, kuris yra tokio pat dydžio jau ilgą laiką – jums nebus sunku įvertinti savo mokumo galimybes. Vis dėlto, jei dirbate pagal verslo liudijimą, vykdote individualią veiklą, esate menininkas ar didžiąją dali algos sudaro priedai, už gerus darbo rezultatus – nebebus taip lengva numatyti, kokio dydžio pajamos bus ateityje.
Gaunant nestabilias pajamas (pavyzdžiui vieną mėnesį gaunate kelis tūkstančiu, o kitą – vos šimtą eurų), turėkite pajamų rezervą, kuris gelbėtų esant sunkesniems mėnesiams. Idealu jei šį rezervą sudarytų 3-4 mėnesių pajamos. Tokiu būdu galėsite būti ramūs, kad užklupus ne itin finansiškai sėkmingiems mėnesiams, turėsite iš ko mokėti ir nesugadinsite savo mokumo istorijos.
Vienas iš svarbiausių kriterijų (be oficialių pajamų ir jau turimų finansinių įsipareigojimų) yra pradelsti mokėjimai. Kiekviena skola, net jei ji ir nedidelė (pavyzdžiui, pamiršote sumokėti už telefono sąskaitą ar šiukšlių išvežimą) yra fiksuojama ir ateityje gali sukelti sunkumų, norint gauti kreditą, paskolą ar lizingą. Stenkitės visus mokėjimus atlikti laiku, nenumojant ranka, kad jie nėra skubūs arba suma nedidelė, nes vėliau gali tiesiog pasimiršti. Laiku vykdant visus įsipareigojimus, galėsite būti ramūs, kad jūsų mokumo istorija yra tvarkinga ir prireikus, bet kada galėsite gauti paskolą.
Jau minėjome, kad labai svarbu apskaičiuoti kiek jums lieka kiekvieną mėnesį laisvų pajamų, tačiau kitas svarbus kriterijus – tai įvertinti, kad išlaidos keičiasi ir kai kuriuos pokyčius galima numatyti. Pavyzdžiui, jūs planuojate imti paskolą vasarą, apskaičiavote kiek lieka laisvų pajamų ir kokio dydžio įmoką galite mokėti, nesukeldami finansinių nepatogumų sau ar šeimai. Tačiau jei imate ilgalaikę paskolą, nepamirškite, kad įmokas reikės mokėti ir žiemą, o žiemą laisvosios pajamos gali būti visiškai kitokios, nei vasarą, nes prasideda šildymo sezonas, kuris neretai patuština pinigines, vaikams galbūt reikės naujos žieminės avalynės ar rūbų ir t.t. Todėl vertinant kiek galite mokėti, į pokyčius, kurie yra neišvengiami, būtinai atsižvelkite. Nesiremkite vien šia diena.
Pasitelkite šiek tiek planavimo, skaičiavimo ir kritiško savo padėtis įvertinimo – ir prisiimtas naujas finansinis įsipareigojimas našta netaps. Finansines paslaugas teikiančios įmonės vertina kiekvieno kliento mokumą pagal įstatymo numatytą tvarką, tačiau nepamirškite, kad tai daryti turite ir jūs patys, juk ne kas kitas, o būtent jūs tuos įsipareigojimus vykdysite.