Būsto pirkimas – tai didelė investicija kiekvienam, kuriai dažniausiai ruošiamasi gana ilgą laiką, taupant pinigus ar ieškant geriausio būsto paskolos pasiūlymo. Ir štai, jūs jau turite tam tikrą pinigų sumą, kuri būtų skirtą būstui įsigyti (ar gavote iš banko patvirtinimą, kad paskola jums bus suteikta) ir atrodytų lieka tik paskutinis darbas, kuris turėtų būti maloniausias – tai yra išsirinkti patį namą ar butą. Tačiau pradėjus ieškoti, dairytis, pamatysite, kad vieni gali kainuoti per daug, pagal savo būklę, kiti įtartinai per mažai, o štai treti, gal ir kainuos nedaug bet vėliau reikalaus nemažai papildomų investicijų. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše dalinamės patarimai, kurie padės išleisti mažiau pinigų, perkant savo naujus namus.
Priėmus sprendimą pirkti būstą ir jau turint pinigus, gali kilti nenumaldomas noras skubėti ir pirkti būstą kuo greičiau. Atrodo, kokios dar paieškos, kai mintyse jau įrenginėjate virtuvę ar dekoruojate vaikų kambarius. Tačiau toks skubėjimas gali jums kainuoti kur kas brangiau. Stenkitės neieškoti būsto vien pačiuose populiariausiuose nekilnojamo turo portaluose ar kreipiantis į nekilnojamo turto agentūrą. Pasidairykite skelbimų socialinių tinklų sukuriamose grupėse ar netgi laikraščiuose (vyresnio amžiaus žmonės, nusprendę parduoti būstą, skelbimus dažniau deda į laikraščius, o ne internete). Taip pat paieškokite skelbimų ir mažesniuose portaluose – ten galite rasti tikrų nekilnojamos turto rinkos „perlų“ už gana gerą kainą.
Jei suradote būstą, kurio kaina jus tenkina ir kuris patiko iš pirmo žvilgsnio – skirkite laiko detaliai apžiūrai. Apsilankykite kelis kartus, galite drąsiai pasikviesti ir ekspertus. Galbūt butas yra tik gražiai suremontuotas, o štai kanalizacijos sistemos ar elektros instaliacijos reikalauja kardinalaus remonto ar net visiško pakeitimo. Tada vėliau, jau sumokėję už būstą, galite išleisti ir solidžią sumą remonto darbams, tad bendra būsto įsigijimo kaina stipriai padidės. Nesileiskite, kad jus papirktų tik graži išorė, apžiūrėkite viską iš esmės.
Jei esate jaunavedžiai, gali atrodyti kad dviejų kambarių butas jums yra pats geriausias pasirinkimas, tačiau įvertinkite, kad greičiausiai ankščiau ar vėliau imsite planuoti šeimos pagausėjimą ir tos pačios vietos didesnei šeimynai gali jau nebepakakti. Prieš renkantis būstą, aptarkite, kiek vaikų tikitės susilaukti ir galbūt iš karto vertėtų rinktis didesnį būstą, nei vėliau mėginti jį parduoti ir ieškoti naujo, pajutus didesnės erdvės poreikį.
Jei jau išsirinkote butą, kurį norite pirkti, įsitikinkite, kad savininkas nepalieka jokių skolų. Reikalaukite, kad jums būtų pateikti visai įrašai, įrodantys, kad yra padengtos visos komunalinių paslaugų sąskaitos, taip pat, jei jūsų perkamas butas, buvo ankstesnių savininkų įsigytas su paskola, pardavėjas jums turi pateikti banko pažymą, su leidimu šį butą parduoti. Reikalaukite visų įrašų, kuriuose atsispindėtų informacija, kad butas nėra areštuotas antstolių arba kad neturi kitų bendrasavininkų, apie kuriuos nežinote. Jei buto savininkai buvo keli, pardavimo dokumentuose turėtų būti visų bendrasavininkų rašytiniai sutikimai parduoti. Verčiau visus tokio pobūdžio dokumentus ir įrašus turėkite, kad vėliau nesusidurtumėte su nemaloniais siurprizais.
Itin svarbu perkant butą, įvertinti ir vietą, kur jis yra. Pavyzdžiui, užmiestyje butų kainos yra kur kas mažesnės nei pačiame mieste, tačiau įvertinkite ar jums bus patogus susisiekimas su miestu ar nekils nepatogumų keliauti į darbą arba vaikams į mokyklą. Būsto pirkimas – tai įpareigojantis procesas ir jei jums pasirodys kas nors nepatogu, nebebus taip paprasta viską pakeisti taip lengvai, kaip tai yra tiesiog nuomojantis.
Skiriant laiko paieškoms, pasikonsultuojant su specialistais bei, svarbiausia, neskubant – išsirinksite labiausiai jūsų poreikius ir pinigines galimybes atitinkantį būstą. Ir galiausiai galėsite tiesiog gyventi maloniais įkurtuvių rūpesčiais.