Skirtingoms kartoms būdingas skirtingas mąstymas, vertybės, elgesys, todėl dažnai pasitaiko, kad tėvai nesusikalba su vaikais, kartais gali atrodyti, kad kalbama kone skirtingomis kalbomis. Tačiau tuo stebėtis nereikėtų, mat kiekviena nauja karta turi tik jai būdingų požymių, kurių gali nesuprasti kitų kartų atstovai. Būtent apie kartų skirtumus ir kalbėsime šiame Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Prarastosios kartos atstovais laikomi visi gimę 1944-1963 metais, ši karta neretai pavadinama ir „kūdikių bumo“ karta, mat jie yra gimę pasibaigus II-jam pasauliniu karui, kai labai stipriai padidėjo gimstamumas.
Kas būdingiausia šios kartos atstovams? Pastovumo ir stabilumo siekis. Pokyčiai, naujovės, neužtikrintumas jiems kelią tikrų tikriausią siaubą, jie vengia rizikuoti, dažnai dirba toje pačioje darbovietėje kone visą savo gyvenimą, nėra linkę išlaidauti, o taupymas „juodai dienai“ jiems įaugęs į kraują.
X kartos atstovai yra gimę 1964-1983 metais ir jie laikomi priešingybe prarastajai kartai: nuotykių ieškojimas, maištavimas, perversmas – tai, kuo jie gyveno. Jie kasdieniais pokyčiais žavėjosi lygiai taip pat aistringai, kaip prarastoji karta jų vengė. Taip pat šios kartos atstovams jau nebe tokią įtaką daro pinigai – jiems reikalingas ne tik finansinis pagrindas, bet ir dvasinis tobulėjimas, išsilavinimas, kurio jie aktyviai siekė.
Y kartos atstovai yra gimę 1984-2003 metais. Šios kartos atstovai siekia nuolat tobulėti, mokintis naujų dalykų, visą sužinoti, pamatyti pasaulį, tačiau vienas didžiausių jų trūkumų – kantrybės stoka, mat jiems rezultatas būtinas tiesiog „čia ir dabar“. Dirbti sunkiai ir nuosekliai, tikintis rezultato – ne jiems. Taip pat Y kartos atstovams itin svarbus jų socialinis vaidmuo – nenuostabu, juk jie visi augo interneto, televizijos, socialinių tinklų apsuptyje. Nuolatinis buvimas „prisijungus“ (kompiuteris, išmanus telefonas) vienas iš ryškiausių šios kartos bruožų. Kiekviena diena tiek pradedama, tiek ir užbaigiama tikrinant socialinius tinklus.
Visi, gimę nuo 2003 taikomi Z karta arba kitaip – ateities vaikais. Jie nuolat siekia išskirtinumo, lyderystės, pirmauti visose srityse. Augdami vaikai puikiai žino savo teises, nors kartais pamiršta pareigas. Jie nori, kad su jais suaugusieji bendrautų kaip su sau lygiais, atsižvelgtų į jų nuomonę, tartųsi. Vienas iš didžiausių šios kartos trūkumų – tai, kad jie realų, gyvą bendravimą mieliau iškeis į virtualų, dažnai vengia fizinio aktyvumo, daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar įnikę į išmaniuosius telefonus.
Tai, kad žmonės yra skirtingų kartų atstovai, dar nebūtinai reiškia, kad susikalbėti jiems nepavyks. Tiesiog pasistenkite suprasti, kad augdami skirtingose politinės, kultūrinėse situacijose, jie susiformavo skirtingą pasaulėžiūrą. Pasitelkite toleranciją kitokiai nuomonei ir ne tik pavyks lengvai susikalbėti, bet galbūt išmoksite ir kažko naujo.