Kiekvienas asmuo bei šeima savo biudžetą valdo ir paskirsto skirtingai, atsižvelgiant į asmeninius poreikius ir finansines galimybes. Vis dėlto, nemokant sėkmingai paskirstyti savo turimų lėšų, daromos esminės finansinės klaidos, kurios gali daryti įtaką Jūsų biudžetui. Kartais įprasti, kasdieniai įpročiai sukelia finansines problemas, kurias išspręsti gali būti sunkiau nei galite pagalvoti. Tokie veiksniai lemia, jog šeimos biudžete nepavyksta sukaupti pakankamo pinigų kiekio, skirto nenumatytiems atvejams ar krizinėms situacijoms. Pabandykime apsvarstyti, kokie dažniausiai pasitaikantys įpročiai gali lemti, jog piniginėje ar banko sąskaitoje randate kur kas mažiau lėšų, nei tikėjotės rasti.
Apsipirkinėjimas parduotuvėje be pirkinių sąrašo
Skubate į parduotuvę nusipirkti konkrečių daiktų, tačiau šalia jų prisiperkate ir kitų, nežinia ar reikalingų, prekių? Toks įprotis dažniausiai ir lemia neplanuotas išlaidas. Pradėkite nuo pirkinių sąrašo sudarymo kiekvieno apsipirkimo metu - tuomet Jūsų krepšelio turinys ir išleidžiama suma bus valdoma ir apskaičiuota. Dar būdami namuose, pasistenkite apskaičiuoti kokią pinigų sumą išleisite. Galite rinktis ir pigesnes prekes, specialius pasiūlymus, kurie padės sutaupyti. Svarbu atminti vieną dalyką – taupymas neturėtų būti bausmė ar privalomybė. Finansų stebėjimas turėtų tapti Jūsų įpročiu, kuris padėtų sėkmingai valdyti Jūsų biudžetą. Nereikalingų daiktų pirkimas gali būti apribotas pačiu paprasčiausiu būdu – pirkinių sąrašo sudarymu.
Impulsyvūs pirkiniai
Neapgalvoti pirkiniai – viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių patiriame didesnes nei planavome išlaidas. Jei impulsyviai nusprendėte nusipirkti prabangią prekę arba bet kokią prekę, kuri yra bent šiek tiek brangesnė – drabužiai, aksesuarai, namų buitinė technika – neskubėkite. Duokite sau laiko – gerai pagalvokite apie pirkinį, jo funkcijas, reikalingumą. Būtų puiku, jei apie būsimąjį pirkinį pasitartumėte ir su kitais šeimos nariais. Jei tai yra pirmosios būtinybės prekė, o ne užgaida, kuri gali dingti praėjus kuriam laikui, patikrinkite geriausius pasiūlymus internete ir išsirinkite Jums labiausiai tinkantį variantą.
Apsipirkimas fizinėse parduotuvėse
Tikriausiai kiekvienam teko susidurti su apsukriais pardavėjais, kurie gali įtikinti, jog tam tikras daiktas Jums tiesiog būtinas bei kuo puikiausiai tinka. Pripažinkime, kad fizinėse parduotuvėse prekes įsigyti gali paskatinti įvairūs faktoriai – pasitelkiamos reklamos priemonės, konsultantų kalbos, įvairios akcijos ir pasiūlymai. Vis dėlto, šiame technologijų amžiuje vis labiau populiarėja apsipirkimas internetu, kuris padeda išvengti nereikalingų daiktų įsigijimo, o ir kainos internetinėse parduotuvėse dažniausiai būna kur kas mažesnės nei fizinėse parduotuvėse. Be to, daugelyje internetinių parduotuvių taikomi įvairūs pasiūlymai, o prekių atsiuntimas kainuoja ne daugiau nei transporto kaštai.
Netikslus biudžeto paskirstymas
Atsižvelgiant į esamą finansinę padėtį, kiekvienam reikėtų sekti šeimos ir/ar asmeninį biudžetą. Fiksuokite savo apsipirkimus, veskite tam tikrų biudžeto dalių ataskaitas, kaip, pavyzdžiui, maisto prekės, drabužiai bei transporto išlaidos. Taip galėsite tikslingiau nustatyti savo išlaidas ir jas planuoti skirdami tam tikrą pinigų sumą kiekvienam mėnesiui, savaitei ar net dienai. Sėkmingai valdomas biudžetas yra lyg žemėlapis, kuris nuves Jus prie finansinių tikslų įgyvendinimo. Kur investuoti pinigus, kuriuos sutaupėte – spręsti Jums. Galbūt Jūsų finansinis tikslas yra sutaupyti atostogoms arba kaupti pinigus senatvei – su tvarkingu biudžeto vedimu, šiuos tikslus galėsite pasiekti greičiau!