Augdamas smulkusis verslas susiduria su įvairiais iššūkiais: būtina plėsti komandą, įsigyti naujas patalpas, įrangos. Dažna įmonės nuoseklaus augimo kliūtis – nepakankamas finansavimas. Tačiau pasitaiko ir taip, kad įmonių atstovai, vykdami pas investuotojus ar paskolos verslui teikėjus, lieka neišklausyti.
Neigiamo atsakymo įmonės dažnai sulaukia ne todėl, kad investuotojams ar paskolos teikėjui nepatinka verslo pobūdis. Taip gali nutikti dėl nepakankamo finansavimo poreikio pagrindimo. Įmonių rėmėjams svarbu žinoti, kur nukeliaus jų duoti pinigai, kam jie bus panaudoti ir kaip bus užtikrintas jų grąžinimas, taigi pristatant savo verslo planą, finansinių išteklių poreikį svarbu pagrįsti kiekvieną punktą. Kitu atveju paskolos sutartis bus net nesvarstoma.
Smulkųjį verslą svarbu finansuoti ne tik dėl galimo pelno. Verslo pradžioje svarbu iš karto orientuotis į aukštą darbo kokybę, komanda turi matyti įmonės augimą. Dažnai pamirštama, kad smulkiojo verslo įmonėse dirba ganėtinai mažos komandos, kurios turi daug pareigų. Gautos paskolos verslui teikia galimybę dažniau finansuoti darbuotojų kursus, kelti kvalifikaciją, apskritai – didinti komandą. Tai užtikrina nuolatinį įmonės augimą, teigiamą darbuotojų poziciją ir atsiliepimus. Be to, tokia situacija palankesnė ir darbdaviui: pasirūpinus esamais darbuotojais, nereikės nuolat skirti jėgų pakaitinių žmonių paieškai, motyvuota komanda geriau dirbs kartu.
Smulkusis verslas ypač svarbus nedideliuose miesteliuose ir kaimo bendruomenėse. Lietuvoje tik neseniai pradėjęs kurtis socialinis verslas (jau populiarus kitose Europos valstybėse) mažesnėse bendruomenėse gali užtikrinti žmonių užimtumą, lėtesnę emigraciją. Toks verslas iš tiesų gali tapti talentingų žmonių ir pinigų traukos centru. Taigi suteiktas finansavimas grįžta atgal su kaupu – sukuria naudą ne tik pačiai įmonei bei jos darbuotojams, bet ir aplink gyvenantiems asmenims.
Jeigu nusprendėte siekti papildomo finansavimo ir imti paskolą, svarbu patikrinti visas sąlygas. Kai pasirašoma paskolos sutartis, būtinai atkreipkite dėmesį į visus punktus: ne tik į galutinę mokėjimo datą, bet ir nustatytas palūkanas. Jeigu smulkusis verslas sukurtas ganėtinai neseniai, paskolos davėjams gali būti sunku numatyti, ar jų pajamos išliks to paties dydžio, ar keisis, todėl smulkiojo verslo įmonėms skiriamos 2–6 proc. palūkanos. Tai reiškia, kad gavus 2 000 eurų paskolą (minimali suma smulkiojo verslo įmonėms) 2 metams įmonei gali tekti grąžinti nuo 2 080 iki 2 247 eurų. Nepamirškite, kad prie kas mėnesį mokamų palūkanų prisideda ir paskolos davėjo nustatoma marža bei administraciniai mokesčiai.
Paskolos verslui gali padėti rasti tinkamų priemonių nuolatiniam įmonės vystymuisi išlaikyti. Siekiant tokią paskolą gauti, reikia profesionaliai pasiruošti: parengti verslo planą, suplanuoti galimus pinigų srautus, komandos augimą, įrangos pirkimą. Teisingai parinktas finansavimas gali padėti ne tik įmonei, jos darbuotojams, bet ir aplink gyvenančiai bendruomenei. Tai itin svarbu, jei smulkusis verslas vykdomas nedideliuose miesteliuose. Jeigu jau esate tame etape, kai turi būti pasirašyta paskolos sutartis, būtinai patikrinkite visus svarbius sutarties punktus: palūkanas, terminus. Tik tuomet galėsite būti ramūs, kad tinkamai pasinaudosite gauta paskola ir galėsite sumokėti visas reikiamas įmokas.