Staiga prireikus pinigų nenumatytiems pirkiniams arba skubiems atvejams, nemaža dalis lietuvių kreipiasi į greituosius kreditus teikiančias bendroves. Ir tai nieko keisto, mat reikiamą pinigų sumą galima gauti greitai, patogiai ir konfidencialiai. Juk ne visada norisi skolintis iš artimųjų bei ne visada pastarieji gali ir padėti. Vis dėlto tarp nemažos žmonių dalies vis dar klajoja mitas, kad greitasis kreditas arba vartojimo paskola gali būti išduodama bet kam, neatsižvelgiant į tai ar yra gaunamos pajamos, ar nėra įsiskolinimų arba per didelių įsipareigojimų kitose įstaigose. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše ir mėginame paneigti šį itin gajų mitą.
Norint gauti paskolą arba greitąjį kreditą, svarbu žinoti, kad bus vertinamos jūsų mokumo galimybės. Dažnai pasitaikantis yra klausimas: „ar tik oficialiai dirbantys asmenys gali gauti kreditą?“. Vis dėlto atsakymo į šį klausimą vienareikšmiškai pateikti negalime, nes kreditą gali gauti ir tie asmenys, kurie oficialiai nėra įdarbinti, bet, pavyzdžiui, gauna stipendijas, pašalpas arba pajamas iš vykdomos individualios veiklos, dirbdami su verslo liudijimu, pagal autorines sutartis. Svarbu tik žinoti, kad asmuo, kuris kreipiasi dėl kredito ar paskolos, turi gauti kurios nors rūšies, oficialiomis laikomas pajamas.
Antrasis vertinamas kriterijus, kuris itin svarbus, norint gauti kreditą – tai įsipareigojimai kitose įmonėse ir skolos. Jei asmuo turi nepadengtų įsiskolinimų kitose įmonėse (nebūtinai finansinėse), kredito gauti jis negalės, nes jo mokumas yra laikomas neatitinkančiu kriterijų: juk jei asmuo šiuo metu jau nevykdo savo prisiimtų įsipareigojimų, didelė rizika, kad nevykdys jų ir toliau, todėl jam skolinti atsisakoma. Tačiau svarbu paminėti, kad dėmesys kreipiamas ir į kitus turimus įsipareigojimus, net jei jie ir yra mokami laiku, be menkiausio vėlavimo.
Pagal Lietuvos banko nustatytas atsakingojo skolinimosi nuostatas, asmuo finansinių įsipareigojimų gali turėti tiek, kad jų bendra per mėnesį mokama suma neviršytų 40% gaunamų oficialių pajamų. Nemažą dalį žmonių šis apribojimas trikdo, tačiau jis yra įvestas atsižvelgiant į tai, kad nemažai daliai žmonių nepavyksta apskaičiuoti savo finansinių galimybių ir jie skolinasi tokias sumas, kurių vėliau mokėti per mėnesį tiesiog nebeįstengia. Kiekvienam juk kas mėnesį tenka mokėti įvairius su pragyvenimu susijusius mokesčius (nuoma, komunalinės paslaugos, interneto, telefono sąskaitos, maistas ir t.t.), taip pat daugelis žmonių nori ir sau leisti dar šį tą daugiau, o gal susitaupyti ir didesniam pirkiniui. Tad jei kas mėnesį mokate dideles įmokas už paskolas ar kreditus, tai padaryti vargiai pavyks.
Kitas svarbus aspektas, apie kurį jau užsiminėme – tai skolos kitoms įmonėms. Svarbu paminėti, kad neigiamą atsakymą dėl kredito galite gauti net ir tada, jei šiuo metu jokių nepadengtų skolų neturite, tačiau dar neseniai jų turėjote. Informacija apie skolas yra saugoma net 10 metų nuo įsiskolinimo padengimo dienos, todėl finansines paslaugas teikiančios įmonės, svarstydamos jūsų paraišką, į šią informaciją atsižvelgia, juk tai nupiešia savotišką jūsų finansinį portretą ir parodo, kaip jūs esate linkę vykdyti įsipareigojimus.
Paskolos, lizingai arba greitieji vartojimo kreditai tikrai yra išduodami ne bet kam. Įmonės griežtai vertina kiekvieną besikreipiantį asmenį, tikrina jį visose prieinamose finansinėse bazėse, bei tik būdami tikri, kad rizika skolinti yra maža, paraišką patvirtina. Tačiau labai svarbu paminėti, kad ne tik finansines paslaugas teikiančios įmonės turi taip elgtis. Kiekvienas asmuo, prieš pasiimdamas įsipareigojimą, turi gerai įvertinti savo galimybes juos vykdyti, nes neįvertinus, vietoje naudos, pajusite tik finansinius nuostolius, kurie gali turėti neigiamos įtakos ilgai.