Nors pasaulis vis sparčiau modernėja, išrandama vis naujų daiktų, kurie palengvina buitį bei prekybos centrų lentynos kone lūžta nuo įvairiausių naujienų, kurios vilioja išleisti pinigus, vis daugiau žmonių atsigręžia į senąsias tradicijas, kurios mums sako, kad ne daiktų kiekyje slypi laimė. Viena iš tokių tradicijų – tai tvarkymosi menas pagal japonus. Atrodytų, kokiu gi menu gali būti tvarkymasis? Juk čia kasdienė daugelio mūsų pareiga, kurios norėtųsi išvengti. Tačiau šią pareigą pavertę menu, išvengsite blogų emocijų, kurias mums sukelia tvarkymosi procesas. Būtent apie tai ir kalbame šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Japonė Marie Kondo savo knygoje, kuri tapo pasauliniu bestseleriu, „Gyvenimą keičianti tvarkymosi magija: japonų menas kaip įveikti chaosą namuose“, teigia, kad susitvarkę chaosą, tvyrantį namuose, galėsime susitvarkyti ir su chaosu, kuris tvyro galvoje arba asmeniniame gyvenime. Kiekvienas kasdien skiria nemažai laiko tvarkymuisi: pavaloma vienur, pašluostoma kitur, išmetame porą daiktų, kurių nebereikia. Tačiau šis procesas tęsiasi kasdien, visą mūsų gyvenimą. Japonės teigimu, jei mes teisingai ir iš esmės susitvarkysime vieną kartą, išvengsime laiko eikvojimo ateityje ir tas laikas, kurį skiriame kasdienei namų ruošai, ženkliai sumažės, o namuose esančią švarą palaikyti bus kur kas lengviau.
Pirmiausiai atsikratykite daiktų, kurių jums nereikia. Atrodo anoks čia atradimas, juk kone kasdien galima perskaityti daugybę straipsnių, kuriuose raginama atsikratyti nebenaudojamų daiktų. Tačiau japonės pataria tokį daiktų atsikratymą perkelti į kitą lygį – jūsų namuose turėtų nelikti nei vieno daikto, kuris nėra naudojamas arba kuris neteikia jums džiaugsmo. Jums reikėtų į rankas paimti kiekvieną daiktą, kurį rasite ir gerai apgalvoti, ar jį naudojate, kaip dažnai naudojate ir ar jis teikia džiaugsmo (taip reikėtų padaryti visuose namų srityse, pradedant magnetais ant šaldytuvo, baigiant rūbų spinta ar net baldais). Daugelio mūsų namuose yra daugybė daiktų, kurie tik užima vietą, siurbia energiją bet neteikia jokio džiaugsmo. Būtent šių daiktų reikėt atsikratyti. Tada jūsų namuose taps erdviau, bus kur kas lengviau tvarkytis, o kiekvienas daiktas teiks džiaugsmą ir malonumą, juo naudojantis.
Taip pat Marie Kondo pateikia kiek kitokį požiūrį į tvarkymosi eigą. Pradėjus generalinę tvarką namuose, įprasta pradėti koncentruotis vienu metu į vieną kambarį, o štai japonė siūlo tvarkytis pagal daiktų kategoriją (pavyzdžiui, pirmiausiai susitvarkyti visus namuose esančius rūbus, vėliau knygas, indus, ir t.t.). Kitu atveju turimi daiktai tiesiog keliaus iš vieno kambario į kitą, vietoje to, kad keliautų lauk. Jei kas nors jums nebeteikia džiaugsmo – nieko daugiau nebegalvokite ir atsikratykite. Neilgai trukus džiaugsitės namais, kuriuose kiekvienas daiktas jums teiks džiaugsmo, o tvarkymosi procesas kur kas pagreitės.
Tačiau svarbu nepamiršti, kad vien susitvarkyti nepakaks, tai turi tapti gyvenimo būdu. Todėl ir vėliau, perkant naujus daiktus, svarbu įvertinti ar daiktas tikrai reikalingas, ar tikrai labai patinka (jei kyla bent menka dvejonė – verčiau nepirkite arba duokite sau laiko pagalvoti). Tik taip namai ir toliau bus neapkrauti nereikalingais daiktais.