Ne maža dalis žmonių, kurie neturi nuosavo būsto, nuomojasi jį. Tai gana įprasta praktika, kuri būdinga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. O kartais nuomą vietoje nuosavo būsto įsigijimo rinktis verčia ir gyvenimo būdas, kai tenka dažnai kraustytis iš vieno miesto į kitą, neprisirišant prie vienos vietos. Neretai patalpos nuomojamos ir verslo tikslams, pavyzdžiui, norint atidaryti naują parduotuvę ar įkurti biurą. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše kalbame būtent apie tai, į ką reikia atkreipti dėmesį, sudarant nuomos sutartį.
Pirmiausiai sutartyje turi būti nurodoma nuomos mokesčio suma, už kurią būsto savininkas jums leis naudotis jo nekilnojama nuosavybe. Taip pat sutartyje turi būti nurodomos ir kitos su pinigais susijusios detalės, pavyzdžiui, depozito suma, avansas ir kiti dalykais, kuriuos jums reikės mokėti. Jei būsto savininkas prašo iš jūsų depozito (depozitas – tai tam tikra suma, kuri sumokama prieš kraustantis ir yra grąžinama išsikrausčius, jei būste nėra padaroma jokia piniginė žala), sutartyje turi būti nurodoma tiksli suma. Ne mažiau svarbu ir tai, kad sutartyje būtų išskiriama ar komunaliniai mokesčiai jau yra įskaičiuoti į mėnesio nuomos mokestį, ar juos reikės mokėti papildomai. Žinoma, dažniausiai komunaliniai mokesčiai mokami atskirai, tačiau pasitaiko įvairių situacijų, todėl geriausiai jei viskas yra tiksliai nurodoma nuomos sutartyje ir žinoma iš anksto.
Nuomos sutartis gali būti tiek terminuota (konkrečiam terminui), tiek ir neterminuota. Taip pat sutartyje turėtų būti numatoma galimybė dėl išankstinio sutarties nutraukimo, pavyzdžiui, galbūt nuomininkas turės mokėti kokį nors baudos mokestį už išankstinį terminuotos sutarties nutraukimą. Tokiu atveju šis mokestis turi būti nurodomas. Taip pat pravartu nurodyti sąlygas, kuriomis pats savininkas galėtų nutraukti sutartį, pavyzdžiui, jei kaimynai skųstųsi triukšmu, jei būstui būtų daroma žala arba jei tam tikrą laikotarpį būtų vėluojama mokėti nuomos mokestį. Jei viskas bus iš anksto numatyta sutartyje – tiek nuomininkas, tiek ir savininkas galės išvengti nemažos dalies galimų nesklandumų.
Pasitaiko situacijų, kai būsto savininkas, ilgą laiką nuomojęs būstą, nusprendžia jį parduoti. Nuomos sutartyje turėtų būti įtraukiamas šis punktas, geriausia, jei bus nurodoma tiksliai prieš kiek laiko savininkas turi informuoti gyventoją, kad šis spėtų susirasti naują gyvenamąją vietą: tai gali būti kelių savaičių ar net kelių mėnesių laikotarpis. Jei jūsų dabar turimoje sutartyje šis punktas nėra įtrauktas, susitarkite, dėl jo įtraukimo. Žinoma, galbūt jums jo ir neprireiks, bet verčiau iš anksto apsidrausti.
Nemaža dalis gyventojų gyvena nuomotame būstuose, neturėdami jokios sutarties, vadovaudamiesi vien žodiniu susitarimu. Tačiau nepamirškite, kad toks pasirinkimas yra itin neatsakingas, nes jūs negalite garantuoti sau arba savo šeimai saugumo. Būsto savininkas, bet kada gali pakelti nuomos mokestį, jūsų net neįspėjęs arba nuspręsti jus tiesiog iškeldinti ir liepti tai padaryti vos per vieną ar dvi dienas. O štai turėdami nuomos sutartį, būsite apsaugoti nuo tokių itin nemalonių situacijų.