Pildant paraišką vartojimo kreditui arba paskolai gauti, kartais tenka sulaukti nemalonaus neigiamo atsakymo, kad kliento kreditingumo reitingas yra per mažas. Tačiau daugeliui gali kilti klausimas, o kas gi yra šis kreditingumo reitingas, pagal kokius kriterijus jis yra nustatomas ir kaipo jį pagerinti? Būtent apie tai ir kalbėsime šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Mokėjimų istorija
Vienas iš svarbiausių kriterijų, pagal kuriuos finansines paslaugas teikiančios įmonės svarsto, ar gali skolinti – tai mokėjimų istorija. Tikrinami jūsų jau šiuo metu turimi įsipareigojimai bei neseniai turėti, tikrinama ar mokėjimai buvo atliekami tvarkingai, laiku, ar šiuo metu nėra jokių pradelstų mokėjimų ir t.t. Kiekvienas pradelstas mokėjimas, net jei jis yra ir nedidelis, jau daro neigiamą įtaką jūsų kreditingumo reitingui ir mažina galimybę skolintis ateityje.
Todėl prieš prisiimdami naujus įsipareigojimus, gerai įvertinkite savo galimybes laiku mokėti bei stenkitės kuo skubiau padengti jau turimas skolas. Net jei skolų šiuo metu neturite tačiau neseniai turėjote – finansines paslaugas teikiančios įmonės jus laikys didesnės rizikos klientu ir gali nuspręsti savo paslaugų jums neteikti.
Kreditavimosi dažnumas
Dažnas naudojimasis greitųjų kreditų paslaugomis taip pat gali turėti neigiamos įtakos kreditingumo reitingui. Verčiau pasiskolinti didesnę sumą vienoje įmonėje, nei turėti daug mažesnių sumų įsipareigojimų skirtingose įmonėse. Nepamirškite, kad nemaža dalis finansines paslaugas teikiančių įmonių suteikia galimybę pasiskolinti papildomai prie jau turimos kredito sumos. Todėl jei prireiktų didesnės pinigų sumos, nei buvote numatę iš anksto, verčiau skolinkitės iš tos pačios įmonės.
Oficialių pajamų ir turimų įsipareigojimų santykis
Finansines paslaugas teikiančios įmonės, gavusios kliento paraišką kreditui gauti, tikrina kokio dydžio yra gaunamos kliento oficialios pajamos (tikrinamas paskutinių 4 mėnesių oficialių pajamų vidurkis) bei kokie yra šiuo metu turimi įsipareigojimai kitose finansų įstaigose. Visų turimų įsipareigojimų (paskolų, lizingų, greitųjų kreditų) mėnesio įmokos negali viršyti 40% nuo gaunamu oficialių pajamų, todėl net niekada neturėjus jokių skolų, gaunant gana dideles pajamas, kreditas gali būti neteikiamas, jei turimų įsipareigojimų santykis yra per didelis.
Individualus įmonės vertinimas
Kiekviena suteikiama paskola – tai rizika įmonei, todėl tikrinant kliento mokumą, vertinama ir daugiau kriterijų, ne tik pajamos, įsipareigojimai ir skolos. Pavyzdžiui, jei esate deklaravęs gyvenamąją vietą ne Lietuvoje, jei su jumis nėra galimybės susisiekti telefonu arba nenurodote gyvenamosios vietos adreso (ir oficialios duomenų bazės jos taip pat nenurodo), vartojimo kreditas ar paskola gali būti ir neteikiama.
Prireikus skubios finansinės paspirties, atsiradus nenumatytoms išlaidoms – jums tikrai gali greitai ir lengvai padėti greituosius kreditus teikiančios įmonės. Vis dėlto kritiškai įvertinkite savo finansinę padėtį ir galimybes mokėti, kad pagalba nevirtų finansine našta ir neapsunkintų galimybės skolintis ateityje.