Pagrindiniai mokėjimo kortelių tarpusavio skirtumai
Remiantis statistika, nuo 2016 metų Lietuvos gyventojai vis daugiau atsiskaitinėja kortelėmis nei grynaisiais pinigais. Taip daroma patogumo dėlei – nereikia tikrinti piniginės dėl likusios pinigų sumos ar laukti grąžos. Vis dėlto, paklaustas apie skirtingų kortelių tipus, dažnas ima gūžčioti pečiais. Naudojantis kortelėmis, yra svarbu žinoti, kuo jos skiriasi ir kokius privalumus gali užtikrinti.
Kortelės yra skirstomos į tris tipus – debetines, išankstinio mokėjimo bei kreditines. Viena dažniausių yra debetinė kortelė, kuria galima atsiskaityti parduotuvėse. Paprastai ši kortelė būna susiejama su sąskaita, į kurią pervedama stipendija, atlyginimas ar kitos pajamos. Išankstinio mokėjimo kortelės veikia tokiu principu, kad į jas yra pervedama tam tikra pinigų suma ir tuomet galima ją naudoti atsiskaitant parduotuvėje ar už kitus pirkinius. Kredito kortelė yra panaši į debetinę, tačiau ji leidžia sumokėti už pirkinius net pritrūkus pinigų – tai itin dažnas pasirinkimas užsienio šalyse.
„MasterCard“, „Visa“ ar „American Express“?
Dažniausiai kortelės būna „MasterCard“, „Visa“, „American Express“. Tai yra prekių ženklai, kurie suteikia skirtingas galimybes valdyti savo finansus.
„MasterCard“ kortelės
Mokėjimus „MasterCard“ kortele priimama 210 pasaulio šalių. Kortelės yra daugiau orientuotos į Europą ir tarptautinę rinką, paprastai yra naudojamas PIN kodas. Iš „MasterCard“ galima gauti tiek debetinę, tiek kreditinę, tiek išankstinio apmokėjimo korteles. Dar vienas pasirinkimas yra jungtinė kortelė, kuri naudoja kelias sąskaitas. Prireikus ji gali būti naudojama kaip debetinė ar kreditinė kortelė. „MasterCard“ kortelėse galima nustatyti, kad valiutos konvertavimas būtų tiek per eurą, tiek per dolerį, todėl tiks visiems keliautojams.
„Maestro“ ir debetinė „MasterCard“ yra „MasterCard“ sukurtos debetinės kortelės, kurioms visuomet reikia PIN kodo. Tai leidžia stipriau apsaugoti savo turimus pinigus. Tačiau šios kortelės ne visuomet veikia nuvykus į svetimas šalis, todėl labiau tinkama naudoti būnant vienoje šalyje. Tokios kortelės paprastai susiejamos su sąskaitomis į kurias pervedamas atlyginimas.
Prireikus kreditinės kortelės, „MasterCard“ gali pasiūlyti kelis variantus: „Standart“, „Gold“, „Platinum“, „World Elite“. Geriausias sąlygas siūlo „World Elite“ kreditinė kortelė, kuri savo vartotojams sukuria daugiau išskirtinių sąlygų.
„Visa“ kortelės
„Visa“ korteles priima 170 pasaulio šalių – tai yra geresnis pasirinkimas tiems, kurie turi dažnai vykti į JAV. Tai yra parankesnė kortelė asmenims, kurie įpratę naudotis „PayPal“, nes „MasterCard“ turi tam tikrų apribojimų, kurie neleidžia taip lengvai pasinaudoti šiomis paslaugomis. Jeigu vykstama į šalį, kurioje reikia konvertuoti valiutą, konversija vyksta per dolerį, todėl ne itin tinka keliaujantiems Europoje.
„Visa Electron“ – panaši į „Maestro“, tai yra „Visa“ sukurta debetinė kortelė. Taip pat kaip ir „Maestro“, ją gali aptarnauti ne visose užsienio šalyse.
„Visa Classic“ – kreditinės kortelės, kurios suteikia tam tikrą vartojimo kreditą, kurį vėliau galima padengti mokant įmokas.
„American Express“ kortelės
„American Express“ siūlo kreditines ir išankstinio mokėjimo korteles. Jau iš pavadinimo galima spręsti, kad jos yra dažniausiai naudojamos JAV, tačiau jos taip pat užtikrina paslaugas ir Lietuvoje. Dėl ne itin dažno naudojimo, gali būti sunkiau rasti bankomatų, kurie jas aptarnauja.
Taigi skirtingų kortelių tipų pasirinkimas priklauso nuo Jūsų poreikių. Jeigu Jums reikalinga kortelė, į kurią bus pervedamas atlyginimas ir tai leis atsiskaityti už kasdienius pirkinius, Jums labiau tiktų debetinė kortelė, tokia kaip „Maestro“, „Visa Electron“. Daug keliaujantiems – parankesnės kreditinės kortelės. Tiems, kurie keliauja daugiausia Europoje labiau tiks „MasterCard“, o vykstantiems į JAV – „Visa“ arba „American Express“.