Kiekvieną pavasarį mūsų laukia kasmetinė prievolė – tai metinis pajamų mokesčių deklaravimas. Atrodytų, tai, ką darome kiekvienais metais, neturėtų kelti jokių papildomų klausimų, vis dėlto specialistai atskleidžia, kad kasmet pasitaiko klaidų, kurias daro dauguma šalies gyventojų. Būtent apie pagrindines klaidas mes ir kalbėsime šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.
Pateikus klaidingą arba netikslią pajamų deklaraciją, ją reikia patikslinti, o tai atima papildomą laiką tiek mokesčių inspekcijos darbuotojams, tiek patiems pildantiesiems. Specialistai teigia, kad klaidingos ar netikslios metinių pajamų mokesčiu deklaracijos sudaro pusę, o kartais net šiek tiek ir daugiau visų pateikiamų paraiškų. O dažniausiai pasitaikančios klaidos yra šios:
Ši klaida yra itin dažnai pasitaikanti, nes ne visi mažamečių vaikų tėvai žino, kokio dydžio yra neapmokestinamos pajamos, jei yra auginami nepilnamečiai vaikai. Svarbu paminėti, kad ši suma skiriasi nuo tų asmenų, kurie vaikų neturi ar kurių jau yra sulaukę pilnametystės. Taip pat ši suma skiriasi ir pagal tai, kiek vaikų (ar įvaikių) yra auginama. Kiekvienas nepilnametis vaikas, padidina neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) 200EUR. Todėl pildant metinę pajamų deklaraciją, itin svarbu šiuos duomenis suvesti teisingai, antraip jūsų pateikti duomenys nesutams su mokesčių inspekcijos turimais.
Nemaža dalis gyventojų, pildydami pajamų deklaraciją, deklaruoja tik tas pajamas, kurios yra gaunamos iš jų pagrindinės veiklos: su darbo santykiais susijusios pajamos, individualios veiklos pajamos ir t.t., tačiau pamirštama deklaruoti tas pajamas, kurios gaunamos nuomojant būstą, garažą, sklypą ar žemę.
Įmokas už studijas deklaruoti gali ne tik patys studentai , bet ir tėvai ar kiti šeimos nariai, mat dažnu atveju įmokas moka būtent jie. Tačiau dažnai pasitaiko tokia situacija, kad įmokas į deklaraciją įtraukia keli šeimos nariai, todėl dar prieš pildant, vertėtų pasitarti, kuris iš šeimos narių į savo deklaraciją įtrauks būtent studijų įmokas. Taip išvengsite pakartotinio deklaracijos pildymo, prireikus ją tikslinti ir, žinoma, sutaupysite laiko.
Dažnai šias įmokas pamirštama iš vis įtraukti į deklaraciją arba jos pažymimos, kaip sumokėtos kito asmens (pavyzdžiui, darbdavio). Jei sveikatos draudimo įmokas mokate patys (arba per praėjusius metus bent kelis mėnesiu tai darėte), pildydami deklaraciją, atkreipkite dėmesį, kad pasirinktumėte teisingai. Nes svarbu yra ne tik su sumokėta suma, bet ir tikslūs duomenys, kas mokėjo.
Gyventojai, per praėjusius metus gavę pajamų, susijusių su gyvybės draudimo išmokomis, šiuos duomenis taip pat privalo įtraukti į pajamų deklaraciją. Visai pamiršti šiuos duomenys nurodyti yra ne taip dažnai pasitaikanti klaida, o štai juos nurodyti prie neapmokestinamų pajamų, pasitaiko kur kas dažniau, nors ne visais atvejais šio pobūdžio pajamos yra neapmokestinamos. Todėl gavus šio pobūdžio pajamas, dar prieš deklaraciją teikdami, pasitikslinkite informaciją apie jų apmokestinimą.
Tai taip pat gana dažnai pasitaikanti klaida, kai gyventojai neišsaugo įsigijimo dokumentų ir deklaracijoje pateikia tik apytikrę kainą. Šiuo atveju rekomenduojame saugoti dokumentus, taip išvengsite klaidų ir deklaracija bus tiksli.
Šiuo metu metinę pajamų deklaraciją galima pateikti ir internetu, taip sutaupoma laiko, nereikia stovėti eilėse, viskas sutvarkoma greitai, patogiai, nekeliant net kojos iš namų. O štai jei kiltų klausimų – visada galite susisiekti su valstybinę mokesčių inspekcija telefonu ir pasikonsultuoti. Taip išvengsite klaidų ir laiko gaišimo, pildant deklaraciją pakartotinai.