Maratonas – tai vienas iš sunkesnių fizinių iššūkių, kuriam ryžtasi ne kiekvienas. Juk nubėgti 42 kilometrus yra pakankamai sudėtinga ir rimto pasiruošimo reikalaujanti užduotis net ir tiems, kurie bėgioja daugiau ar mažiau reguliariai. Tačiau tai nėra neįveikiama užduotis net ir tiems, kurie retai apsimauna bėgimo batus – svarbiausia tik skirti sau pakankamai laiko ir pradėti nuosekliai ruoštis kuo ankščiau. O šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše dalinamės patarimais, kurie bus naudingi, jei vis dėlto nusprendėte išbandyti savo jėgas ir pasiryžote nubėgti savo pirmąjį maratoną.
Skirkite pakankamai laiko pasiruošimui
Prieš ryždamiesi bėgti maratoną, pirmiausiai gerai įvertinkite savo fizinę būklę ir tai, kiek jums reikės laiko pasiruošimui. Jei iki šiol mažai laiko skirdavote sportui – pripažinkite patys sau, kad per dvi savaites 42 kilometrų bėgimui nepasiruošite. Pirmą kartą išbėgus pabėgioti – net ir 5 kilometrų nuotolis gali pasirodyti rimtu iššūkiu.
Kai jau lengvai nubėgsite tam tikrą atstumą – bus tinkamas laikas jį didinti. Tačiau su tuo taip pat nevertėtų skubėti ir didinti distancijas per greitai arba per daug – tai gana dažnai pasitaikanti klaida. Bėgimo treneriai ir entuziastai pataria, kad efektyviausia, kad nubėgamas atstumas būtų didinamas kas savaitę, maždaug po 10% nuo jau nubėgamo atstumo.
Treniruokitės sistemingai
Nusprendus bėgti savo pirmąjį maratoną – jums bus reikalingas planas. Itin svarbu, kad treniruotės vyktų sistemingai, nedarant pernelyg ilgų tarpų tarp jų: pavyzdžiui, jei vieną savaitę treniruositės penkias dienas, o kitą savaitę – nei vienos, naudos iš to nebus. Todėl susidarykite planą ir kuo nuosekliau jo laikykitės. Patariama vengti ilgesnių nei trys dienos tarpų tarp bėgimo treniruočių.
Skirkite laiko ir kitoms treniruotėms
Bėgimas maratone reikalauja nepaprastai daug fizinės ištvermės, todėl itin svarbu treniruoti visą savo kūną ir skirtingas raumenų grupes. O efektyviausias būdas tai padaryti – lankyti ne tik bėgimo treniruotes. Pavyzdžiui, bent kartą ar porą kartų per savaitę apsilankykite sporto salėje, kur pasitreniruotumėte su svoriais. Kūnui bus itin naudinga patirti ir visiškai kitokias treniruotes, ne vien tik bėgimą. Taip efektyviau išvystysite raumenis, kurie bėgant maratone, jums tik padės lengviau įveikti distanciją.
Skirkite laiko tinkamam poilsiui
Ne mažiau už pačias treniruotes yra svarbus ir tinkamas poilsis. Net jei ir knieti pasiruošti bėgimui per kuo trumpesnį laiką - kasdienės treniruotės, be jokių poilsio dienų, naudos daug neduos. Kūnui svarbu gauti ne tik tinkamą krūvį, bet ir pakankamai laiko atsigauti. Jei jūsų organizmas, raumenys nespės tinkamai atsistatyti – vietoje ilgesnių distancijų, jūs vargiai įveiksite ir jau nubėgamas.
Skirkite dėmesio deramai mitybai
Tinkama mityba ruošiantis maratonui lygiai taip pat svarbi, kaip ir pačios treniruotės bei poilsis. Kad kūnas galėtų pasiruošti ir pakelti didžiulį fizinį krūvį – jam reikės kokybiškų „degalų“, t.y. subalansuotos mitybos ir kokybiško maisto. Todėl vos pradėję ruošis, peržiūrėkite savo maisto racioną ir užtikrinkite, kad jame būtų daugiau gerųjų angliavandenių bei kitų naudingųjų medžiagų.
Nors 42 kilometrų skaičius ir gali atrodyti neįveikiamas iššūkis – skyrus pakankamai laiko tinkamam pasiruošimui, distanciją tikrai galite įveikti, net jei ir nesate bėgimo entuziastas. O įveikus savo pirmą maratoną – greičiausiai pajusite tikrą meilę bėgimui, kuris vėliau taps nebeatsiejama gyvenimo dalimi.