„Kokią įtaką pokyčiai ekonomikoje daro mano turimai paskolai?“ – šio ir panašių su kylančiomis kainomis bei infliacija susijusių klausimų iš savo klientų sulaukiame bene kasdien. Dažniausiai juos užduoda baimę dėl savo ateities jaučiantys žmonės, neretai turintys mažiau finansinių žinių.
Visgi, prieš puolant į paniką svarbu suprasti, jog yra keletas paskolų tipų. Pirmasis – vartojimo kreditas būstui atnaujinti, o antrasis – banko išduodamos paskolos būstui įsigyti. Bene didžiausias jų tarpusavio skirtumas – palūkanų sąlygos ir palūkanų pokyčių dinamika.
Per pastaruosius 12 mėnesių vartojimo palūkanos šalyje kito nežymiai, rodo naujausi Lietuvos banko duomenys. 2021 m. spalį jos siekė 8,52 proc., o 2022 m. spalį – 8,92 proc.
Vartojimo paskolų palūkanos yra nustatomos sutarties pasirašymo metu ir fiksuojamos visam laikotarpiui. Todėl net jeigu rinkoje jos kyla, paskolą turintys gyventojai to nepajaučia – jie ir toliau moka fiksuotas palūkanas, kurios, jeigu nėra keičiamos sutarties sąlygos, išlieka nepakitusios.
Ką tai reiškia? O gi tai, jog žmonės gali kur kas užtikrinčiau valdyti kasdienius finansus, nenuklysti nuo asmeninio biudžeto ir sutaupyti – atostogoms, nenumatytoms išlaidoms ir panašiai.
Palyginimui, būsto paskolų palūkanų pokytis per tą patį laikotarpį buvo kur kas didesnis – nuo 2,08 proc. 2021 m. spalį iki 3,84 proc. 2022 m. spalį, rodo LB ataskaita. Dėl šios priežasties gyventojams, turintiems vidutinę 80 tūkst. eurų būsto paskolą, įmokos kas mėnesį pabrango apie 60 eurų.
Taip nutiko todėl, jog viena iš būsto paskolos sudedamųjų dalių yra kintamosios palūkanos. Jos per paskolos laikotarpį paprastai perskaičiuojamos kas tris, šešis arba dvylika mėnesių. Kaip dažnai jos perskaičiuodamos, taip dažnai auga arba sumažėja ir palūkanos.
Į „Vivus Finance“ besikreipiantiems žmonėms, planuojantiems imti vartojimo kreditą, dažniausiai rekomenduojame atkreipti dėmesį į šiuos tris kriterijus:
1. Žinoti paskolos tipą ir sąlygas. Žmonės, suprantantys, kokie faktoriai lemia (arba visai nelemia) jų paskolos įmokos dydį jaučiasi labiau užtikrinti, todėl jiems nereikia keisti savo planų ir laukti „geresnių laikų“ norint atnaujinti būstą ar įsigyti gyvenimo kokybę galinčius pagerinti pirkinius.
2. Apskaičiuoti savo finansines galimybes. Geriausiai tai padaryti susirašius visas savo mėnesio pajamas bei būtiniausias išlaidas. Taip kur kas lengviau pamatyti, kokio dydžio paskolos įmoką galite mokėti nepatirdami diskomforto.
3. Atskirti norus nuo realių poreikių. Prieš imant paskolą labai svarbu užduoti sau klausimą, ar šis finansinis įsipareigojimas yra reikalingas netikėtai užklupusiai rimtai situacijai išspręsti, ar trumpalaikiams norams patenkinti. Jeigu paskola skirta pramogoms – verčiau jos atsisakyti.