Pasirašydami finansinių įsipareigojimų sutartis, žmonės tikisi, kad jų finansinė padėti jei nepagerės, tai bent išliks stabili ir su įmokų mokėjimu nesklandumų neiškils. Deja dažnai gyvenimas yra nenuspėjamas ir nei vienas nesame apsaugoti nuo nelaimės, darbo netekimo bei panašaus pobūdžio negandų, kurios gali apsunkinti galimybes laiku vykdyti įsipareigojimus. Šį kartą norime pasidalinti keliais patarimais, kaip elgtis, jei vis dėlto Jums taip nutiko ir tenka vėluoti atlikti įmokas.
Jei nepalanki finansinė situacija susiklostė ne staiga (pavyzdžiui, dėl vagystės ar netikėtos žinios, kad šį mėnesį vėluos alga), susisiekite su kreditoriumi ir iš anksto informuokite apie būsimą vėlavimą bei įvardinkite datą iki kada Jums pavyktų sumokėti. Jei negalite įmokėti visos įmokos – stenkitės padengti bent dalį jos. Kreditorius, matydamas, kad Jūs savo įsipareigojimų nevengiate ir stengiatės geranoriškai juos dengti, palankiau į Jus žiūrės, o galbūt ir pasiūlys individualų mokėjimo planą.
Vėluojant mokėti, kreditorius tikrai mėgins su Jumis susisiekti, derinti mokėjimo datos. Taip pat greičiausiai sulauksite ir laiškų (tiek paprastu paštu, tiek ir elektroniniu), su priminimu apie pradelstą mokėjimą. Nevenkite skambučių, atsiliepkite ir aptarkite savo galimybes mokėti. Neatsilieptas skambutis ar išmestas laiškas Jūsų finansinės padėties nepagerins, o štai pokalbis gali Jums padėti. Būtinai atsiliepkite į kiekvieną skambutį ir atsakykite į kiekvieną laišką.
Jei su kreditoriumi susitarėte, kad iki tam tikros datos atliksite dalį įmokos – būtinai susitarimo laikykitės. Nedalinkite tuščių pažadų ir jei žinote, kad iki tam tikros dienos sumokėti tikrai negalėsite – nežadėkite. Matydamas, kad Jūs nesilaikote net mažų susitarimų, kreditorius tikrai nebus linkęs derėtis dėl mokėjimų atidėjimų ar palankesnių sąlygų išsimokėjimui. Ir priešingai, matydamas, kad Jūs stropiai laikotės susitarimo, gali pasiūlyti dar palankesnes sąlygas išsimokėjimui.
Imant kreditą, dažnai klientams yra suteikiama galimybė atidėti mokėjimo terminą, sumokant tam tikrą mokestį. Taip Jūs išvengsite kredito istorijos sugadinimo bei vėlavimo palūkanų paskaičiavimo. Jei tik turite tokią galimybę – būtinai ja pasinaudokite.
Jei susidariusi sunki finansinė padėtis nėra laikina, apmąstykite alternatyvius pajamų šaltinius, kurie padėtų greičiau įvykdyti savo įsipareigojimus: galbūt namuose gausu nenaudojamų daiktų ar rūbų, kurių taip ir neapsirengėte – galite juos parduoti. Taip ne tik gausite papildomų lėšų, bet ir namus atlaisvinsite nuo nenaudojamų daiktų. Alternatyviu pajamų šaltiniu gali tapti ir Jūsų talentų išnaudojimas: gal gražiai mezgate, siuvate, o gal mokate groti pianinu ir galite kaimynų vaikus to pamokyti – pasitelkus fantaziją, pajamas galima nesunkiai padidinti.