Greitai pasiskolinti pinigų, netikėtai prireikus, atrodo gera mintis. Tačiau neretai dėl skubėjimo, pamirštama apsvarstyti galimybes savo finansinius įsipareigojimus įvykdyti. Galbūt 50 EUR įmoka atrodo ir nedidelė, vis dėlto, jei įsipareigojimų turima ir daugiau (prisiminkime, kad ir buitis reikalauja išlaidų: maistas, nuoma, transportas ir pan.), ta 50 EUR įmoka gali nebeatrodyti tokia jau ir maža. Todėl šį kartą norime pasidalinti patarimais, į ką reikėtų atsižvelgti skolinantis, kad paimtas greitasis kreditas ar paskola netaptų našta.
Prieš imdami paskolą ar greitą kreditą, paskaičiuokite savo pajamas bei įprastas mėnesio išlaidas. Paskaičiuokite viską atidžiai, nemėginant nei vienai sričiai sumažinti išlaidų. Tada matysite kokią sumą kas mėnesį galėtumėte mokėti, nepastatant savęs į itin griežtą taupymo režimą. Skaičiuojant mėnesio pajamas, įtraukite tik stabiliai gaunamas pajamas, neįtraukite premijų, vienkartinių paskatinimų arba galimo algos pakėlimo, kol tai nėra įforminta oficialiai (tai kas pažadama, ne visada gali virsti realybe).
Dažnai šeimos ar asmenys turi ne vieną įsipareigojimą keliose finansų įstaigose, tad jei įsipareigojimų jau turite – būtinai įvertinkite, kiek dabar mokate, prieš imdami naujus. Vargu ar norėtumėte visus savo pinigus skirti tik pragyvenimui ir paskoloms bei kreditams dengti. Įvertinkite, kad vasarą norėsite ir atostogų, kad vaikai tikėsis kalėdinių dovanų ar gimtadienio šventės. Savo biudžetą planuokite taip, kad padengus būtinas pragyvenimo išlaidas bei finansinius įsipareigojimus, dar liktų laisvų lėšų, kurias galėtumėte skirti sau, savo šeimai ar taupymui.
Atrodytu, kad šis punktas yra savaime suprantamas, tačiau neretai žmonės pasirašo sutartį, jos neperskaitę arba perskaitę atmestinai. Įvertinkite, kad Jūs prisiimate įsipareigojimus, kuriuos būtent Jūs ir turėsite vykdyti, todėl prieš priimdami sprendimą, kuo detaliau išsiaiškinkite visas sąlygas: kokia mėnesio įmoka, kokio dydžio palūkanos, kiek mėnesių reikės mokėti, kuri mokėjimo data bus nustatoma (gal ji jums visiškai nepatogi, nes algą gaunate mėnesio pradžioje, o mokėjimo data būtų mėnesio pabaigoje), pasidomėkite ar yra administracinis mokestis bei kokią sumą Jūs grąžintumėte iš viso.
Net jei turite tikrai stabilias, dideles mėnesines pajamas, įvertinkite, kad gyvenimas kartais būna nenuspėjamas, iš anksto apgalvokite planą, kaip elgtumėtės netekus pajamų ar joms ženkliai sumažėjus. Geriausiai nuo kiekvienos algos atidėkite dalį nenumatytiems atvejamas, kad netekus darbo, bent keletą mėnesių savo įsipareigojimus galėtumėte dengti iš sukaupto rezervo, kol vėl grįžtumėte į įprastas finansines vėžes.
Jei Jums paskola ar kreditas reikalingas konkrečiai paslaugai ar daiktui įsigyti, išsiaiškinkit, kiek Jums tiksliai reikia pinigų. Paieškokite geriausio varianto, pavyzdžiui, jei Jums staiga prireikė naujų automobilio padangų, paieškokite kuri įmonė siūlo geriausią kainos ir kokybės santykį, paskaičiuokite kiek Jums kainuos viskas (su pristatymu, montavimu ir t.t.) ir skolinkitės tiksliai tokią sumą, kokios Jums reikia. Neimkite didesnės sumos vien todėl, kad Jums tokią duoda. Žinoma, nesunkiai rasite kur atliekamus pinigus panaudoti, bet prisiminkite, kad juos reikės ir grąžinti.
Greitasis kreditas - puikus pagalbininkas, kai prireikia skubios finansinės paspirties, tačiau visada jauskite atsakomybę už savo priimamus sprendimus. Prieš imant kreditą, įvertinkite savo pajėgumą jį grąžinti. Ne tik finansines paslaugas teikiančios įmonės turi laikytis atsakingo skolinimo nuostatų, bet ir kiekvienas asmuo turi jaustis atsakingu už savo priimamus sprendimus.