Kone kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su VĮ „Regitra“. Tai viena žinomiausių valstybinių įmonių, priklausanti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai. Turbūt keletą jos funkcijų galėtume pasakyti ir patys: vairuotojų egzaminavimas, transporto priemonių registravimas ir pan. Tačiau, tai – dar ne viskas. Pažvelkime įdėmiau.
Remiantis „Regitros“ veiklos strategija, išskiriamos penkios pagrindinės įmonės veiklos kryptys:
Apie kiekvieną iš jų pakalbėkime atskirai.
Bene geriausiai žinoma „Regitros“ funkcija yra būsimųjų vairuotojų egzaminavimas. Jei vairuotojo pažymėjimą gavote 2003-siais balandį arba vėliau, egzaminus laikėte jau „Regitroje“. Iki tol, vairuotojų įgūdžius vertindavo policija.
Šiuo metu, norint įgyti teisę į populiariausią B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, reikia išlaikyti teorinį egzaminą, susidedantį iš 30 klausimų. Po jo, reikia išlaikyti praktinį egzaminą aikštelėje ir realiame eisme.
Regitros duomenimis, kasmet yra įvykdoma apie 120,000 teorijos egzaminų ir apie 130,000 praktikos egzaminų. Iš pirmojo karto teorijos egzaminą išlaiko apie 42% kandidatų, praktikos, kiek mažiau – apie 40%.
„Regitra“ taip pat teikia vairuotojo pažymėjimų išdavimo bei atnaujinimo paslaugas. Tai daroma nuo 2007-ųjų, o anksčiau šia veikla, kaip ir vairuotojų egzaminavimu, užsiimdavo policijos komisariatai.
Dar neseniai pradedantiesiems vairuotojams būdavo išduodami 2 metus galiojantys vairuotojo pažymėjimai, kuriuos, praėjus galiojimo laikotarpiui buvo privaloma pasikeisti į ilgalaikius, galiojančius 10 metų. Dėl nemažai kilusių nesusipratimų (vairuotojas pamiršta, kad pažymėjimas baigia galioti, užtrukusi naujo pažymėjimo gamyba ir pan.) šiuo metu išduodami 3 metus galiojantys pažymėjimai. Juos atsinaujinti į ilgalaikius galima taip pat po 2 metų, tačiau, vairuotojai tam turi ištisus metus. Papildomi metai buvo pridėti, kaip pereinamasis laikotarpis.
Taip pat, dažnai egzaminus išlaikiusiems, bet pažymėjimo dar neturintiems vairuotojams kyla klausimas: ar jau galima vairuoti? Atsakymas paprastas: vairuoti galima tik tuomet, kai vairuotojo vardu išduotas pažymėjimas yra pagamintas ir paskelbtas galiojančiu. Sužinoti pažymėjimo statusą galima „Regitros“ puslapyje. Kol pažymėjimas nėra nurodomas, kaip galiojantis, vairuoti transporto priemonę keliuose yra draudžiama.
Kita, bene dažniausiai naudojama „Regitros“ paslauga yra transporto priemonių registravimas. Bene kiekvienas vairuotojas per gyvenimą pakeičia ne vieną ir ne dvi transporto priemones. Kaip žinia, norint naudotis įsigyta transporto priemone, jos naujasis savininkas privalo ją įregistruoti savo vardu. Žinoma, egzistuoja nemažai niuansų, pvz.: perkant automobilį lizingu, neretai jos savininku būna lizingo bendrovė, o pirkėjas laikomas tik valdytoju. Tačiau populiariausias atvejis, be abejonės yra, kai valdytojas ir savininkas yra tas pats fizinis asmuo.
Registruoti transporto priemonę šiomis dienomis yra itin paprasta – tai galima padaryti internetu neišėjus iš namų. Vienintelis kriterijus transporto priemonei – sėkmingai praeita techninė patikra. Vėliau, belieka tik atsiimti registracijos liudijimą viename iš „Regitros“ skyrių.
Pagal įmonės pateikiamą statistiką, kasmet užregistruojama netgi apie 800,000 transporto priemonių.
Jei teko įsigyti naują transporto priemonę iš salono arba automobilį parvežtą iš užsienio, norint ją pilnai įregistruoti visais atvejais prireiks vieno dalyko: valstybinių numerių.
„Regitroje“ galite įsigyti ne tik įprastu trijų raidžių ir trijų skaičių valstybinius numerius. Čia galima užsisakyti ir specialias kombinacijas, tiesa, tai kainuos papildomai. Taip pat galima užpildyti prašymą išskirtiniams vardiniams numeriams, kuriuos gali sudaryti nuo 1 iki 6 ženklų, su bent 1 skaičiumi tarp jų. Žinoma, tokio tipo numerių kainos yra aukščiausios – 1500 €.
Mažiausiai matoma ir žinoma „Regitros“ veiklos sritis yra registrų duomenų teikimas. Į įvairių institucijų duomenų bazes teikiami tokie duomenys, kaip naudojami numerio ženklai, transporto priemonių registracijos statusas, vairuotojo pažymėjimų duomenys ir pan. Tokiu būdu, pvz.: policijai sustabdžius transporto priemonę, vairuotojui užtenka pateikti tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Pagal asmens kodą internetinės duomenų bazėse gali būti randama visa informacija apie to asmens valdomas ir turimas transporto priemones, vairuotojo pažymėjimo galiojimą, automobilio draudimo statusą, ankstesnius nusižengimus ir pan.
Kaip matome, VĮ „Regitra“ atlieka ne vien visiems žinomas, tačiau ir kiek mažiau matomas, tačiau taip pat itin svarbias funkcijas. Be čia dirbančių specialistų sutriktų ne vienos kitos institucijos darbas, o ir paprastiems gyventojams kiltų daugybė sunkumų.