Tęsiame straipsnių seriją, kurioje domimės sportu. Ne paslaptis, kad artėjant šiltajam metų laikui daug kas susidomi sportu ir bando gyventi aktyviau. Atlikę apklausą nustatėme, kad net 48% apklaustųjų planuoja artimiausiu metu pradėti sportuoti. Praėjusiame straipsnyje aptarėme, kaip ir kur derėtų sportuoti, atsižvelgiant į norimus pasiekti tikslus. Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti kitą svarbų sporto aspektą: sportinį inventorių. Kokių papildomų prekių ar įtaisų reikėtų, norint pasiekti aukščiausius rezultatus?
Jei planuojate sulieknėti, kaip jau minėjome, geriausias būdas tam yra aerobiniai pratimai: bėgimas, aerobika, šokiai, komandinis sportas. Norint užsiimti šiomis veiklomis, pirmiausiai reikės patogios aprangos, kuri leistų odai kvėpuoti ir leistų išgaruoti prakaitui, bei patogios avalynės.
Rekomenduojami ploni sintetiniai (nailoniniai, poliesteriniai) rūbai, orui pralaidūs batai, pritaikyti Jūsų tikslui. Rūbų pasirinkimas yra pakankamai didelis ir bene viskas, kas leis Jums jaustis patogiai- puikiai tiks. Vienintelė medžiaga, kurios rekomenduojama vengti yra medvilnė – ji neleidžia prakaitui išgaruoti, todėl suprakaitavus, drėgnas rūbas trinsis į Jūsų odą ir gali sukelti nemalonius pojūčius ar perštėjimą.
Sporto reikmenų parduotuvėse galima rasti daugybę įvairios, mėgėjams ir profesionalams pritaikytos, aprangos. Jei galite išleisti didesnę sumą – rekomenduotina įsigyti kompresines tampres arba kojines: jos tolygiai aptempia kojas, o tai pagerina kraujotaką, todėl intensyviai bėgiojant, kraujas nesusikaupia kojose, po sporto jaučiate mažesnį nuovargį. Jei žaidžiate krepšinį ar tinklinį, taip pat galite įsigyti kompresines rankoves, kurios atlieka tą pačią funkciją, tik rankoms.
Kita itin svarbi prekė: avalynė. Batai turėtų būti patogūs, gerai praleidžiantys orą ir tinkami Jūsų pėdos formai. Daugumoje sportinių prekių parduotuvių galima pasitikrinti pėdos formą atsistojus ant specialaus pagrindo ir apžiūrint ant jo likusį pėdos antspaudą. Taip pagal pėdos arką galite pasirinkti tinkamiausią apavą. Be to, batai turėtų būti šiek tiek didesni, nei įprastiniai, kuriuos dėvite kasdien, mat sportuojant pėdos sušyla ir šiek tiek padidėja, taigi reikia palikti vietos joms plėstis.
Taip pat, jei jaučiatės pažengę savo sporto šakoje ir 15 km nubėgti nebėra sunku – galite gerokai padidinti krūvį įsigiję specialius svorius, dedamus ant riešų bei čiurnų. Taip pat populiarėja bėgiojimas su kuprine, kurioje yra įdėta papildomo svorio. Tai pasunkina Jūsų treniruotę, taigi gaunate didesnį krūvį per trumpesnį laikotarpį. Užsiimant aerobika itin naudingi nedideli (iki 2 kg) svarmenys, su kuriais taip pat gausite didesnį krūvį, o treniruotės užims mažiau laiko.
Jei norite sustiprinti ir užsiauginti didesnius raumenis – didžioji dalis įrangos, kurios Jums prireiks, jau bus nupirkta ir lauks Jūsų sporto salėje. Išties – apie 40% apklausos respondentų mano, kad sporto klubas – geriausia vieta sportuoti. Ne paslaptis, kad štangos, svarmenys ir kitas sporto inventorius kainuoja nemažas pinigų sumas ir užima daug vietos, tačiau jei galite sau tai leisti – kodėl gi ne? Tokia investicija Jums ilgai, taigi šiais įrenginiais galėsite naudotis ne tik Jūs bet ir Jūsų vaikai ar net anūkai.
Jei norite sportu užsiimti namie, bet neturite laiko ar galimybių lankytis sporto klube, visada galite nusipirkti porą hantelių namams, kurie neužims daug vietos ir neturėtų nuliūdinti Jūsų piniginės. Be to, egzistuoja daugybė patogių įrenginių, tokių kaip į durų staktą tvirtinami skersiniai ar sportiniai suoleliai, kurie nenusileis kokybe randamiems klube ir padės Jums stiprinti kūną neišeinant iš namų.
Jei svorių kilnojimu planuojate užsiimti rimčiau – rekomenduojama investuoti į specifinę avalynę. Sunkiaatlečių batai pasižymi gana plačiu, kietu padu su nežymiai pakeltu kulnu. Jie suteikia papildomo stabilumo valdant didelius svorius bei padeda išlaikyti tinkamą formą ir taip sumažina traumų riziką. Rūbus derėtų rinktis laisvus ir neribojančius judesių, tam kad išvengtumėte sužeidimų, atliekant tikslumo reikalaujančius pratimus. Bene geriausia išeitis – patogūs, bet ne per daug laisvi marškinėliai bei šortai arba tamprūs ir judesių nevaržantys rūbai.
Planuojant užsiimti joga, kalanetika ar pilatesu, Jums tereikės patogios aprangos bei jogos kilimėlio. Apranga turėtų nevaržyti Jūsų judesių – arba būti prigludusi it antra oda arba laisva, tačiau nerekomenduojama rinktis itin plačių rūbų, mat jie gali trukdyti, smukti, už jų galima nesunkiai užkliūti.
Jogos kilimėlių pasirinkimas itin didelis – yra daugybė dydžių, tekstūrų, storių ir medžiagų. Svarbiausi aspektai yra storis, tekstūra ir medžiaga.
Kuo storesnis bus sportinis kilimėlis – tuo minkštesnis jis bus, tačiau taip prarasite stabilumą, atliekant tam tikras pozas. Populiariausias storis – 3,18 mm (1/8 colio), tačiau jie gali varijuoti nuo vos pusantro milimetro iki beveik centimetro.
Tekstūra nurodo kilimėlio sukibimą su grindimis ir Jūsų kūnu. Lygūs kilimėliai gali būti ne tokie stabilūs, tačiau ant jų bus nesunku slysti, atliekant įvairius to reikalaujančius judesius. Labiau išreikštos tekstūros sporto kilimėliai veikia atvirkščiai – sukibimas padidėja, galite jaustis stabiliau, tačiau judėti ant jo bus sudėtingiau.
Medžiagų pasirinkimas taip pat platus– PVC (nailonas), guma, džiutas, medvilnė. Dauguma kilimėlių gaminami iš PVC, jie yra gana lipnūs, minkšti, tačiau ne tokie draugiški aplinkai. Jei norite ekologiško kilimėlio – galite rinktis medvilnę arba džiutą, tačiau jie nebus tokie minkšti, turės gana aiškią tekstūrą.
Dar vienas itin naudingas įrankis, nesvarbu kokia sporto šaka planuojate užsiimti, yra masažinis volelis (angl. foam roller). Tai yra cilindro formos, 40-60 cm ilgio, sintetinės medžiagos volelis, kuriuo galima itin efektyviai išmankštinti įsitempusius raumenis. Tai naudinga ir pabėgiojus, ir pakilnojus svorius ar tiesiog norint atsipalaiduoti.
Jų galima įsigyti daugumoje sporto prekių parduotuvių, o tekstūrų ir dydžių pasirinkimas gali nustebinti – nuo mažų iki didelių, nuo visiškai lygių iki itin gumbuotų. Internete galima rasti galybę instrukcijų kaip efektyviai išnaudoti šią mankštos priemonę, mažinant raumenų įsitempimą, išnaikinant trigerinius taškus. Jų kaina nėra itin aukšta: nuo 10 iki 50 EUR, todėl tai yra itin naudingas pirkinys visiems, ne tik sportininkams.
Akivaizdu, kad įvairių sporto prekių yra gausybė ir svarbu nepasimesti renkantis tai, kas Jums bus iš tikro reikalinga. Jei turite abejonių – visada galite pasiteirauti parduotuvės darbuotojų, kurie padės išsirinkti tai, kas bus naudingiausia ir pateks į Jūsų kainos limitus. Tačiau prieš apsilankant sporto prekių parduotuvėje, visada pasitikrinkite spintą ir sandėliuką – galbūt jau turite tai, kas reikalinga?
Sekančiame straipsnyje aptarsime kitą itin svarbų sveiko gyvenimo aspektą: sveiką mitybą. Kaip pakeisti valgymo įpročius, ko derėtų vengti ir kaip turėtų atrodyti sveika dieta.