Vestuvės – viena džiaugsmingiausių švenčių žmogaus gyvenime. Jos susieja du žmones bendru gyvenimu, bendrais džiaugsmais ir vargais, todėl nenuostabu, kad šios dienos pamiršti negalima. Per daugybę metų nusistovėjo įvairios vestuvių metinių pavadinimų ir šventimo tradicijos. Tiesa, skirtinguose pasaulio kampeliuose jos skiriasi, tačiau šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius lietuviškus metinių pavadinimus, jų kilmę ir papročius.
Pirmosios vestuvių metinės dar vadinamos popierinėmis. Pavadinimo kilmė nestebina – popierius yra trapus ir nesunkiai pažeidžiamas. Panašius epitetus galima taikyti ir jaunos šeimos santykiams, nors šiais laikais vestuvės įvyksta vis vėliau, taigi nemažai besituokiančių porų jau būna kartu pragyvenę keletą metų prieš susituokiant.
Šia proga puikiai tinka dovanos iš popieriaus – knygos, bilietai, nuotraukos, albumai, paveikslai. Šia proga, vyras ir žmona gali parašyti vienas kitam meilės laišką, kurį pasižadės saugoti visą gyvenimą. Juk popierius, nors ir trapus puikiai išsaugo žinias, ir informaciją.
Penktosios metinės vadinamos medinėmis. Nenuostabu – per šį laiką jaunavedžių santykiai sutvirtėjo, jie pradėjo susipinti šakomis ir šaknimis. Medis – taip pat ir vaisingumo simbolis. Sakoma, jog per penkis metus turėtų būti susilaukiama pirmosios atžalos.
Tinkamiausios dovanos šia proga – mediniai papuošalai ar dėžutė jiems, įrankiai, mediniai baldai. Nepamirškite, kad dovana neturi būti materiali. Tai gali būti ir tam tikri potyriai susiję su medžiu: pasiplaukiojimas medine valtimi, jei mėgstate nuotykius galite surengti iškylą miške ar praleisti savaitgalį dviese medinėje sodyboje.
Kartu pragyvenus 10 metų švenčiamos rožinės arba alavinės vestuvės. Alavas – lankstus metalas. Taip pat per 10 metų sutuoktiniai pasidaro lankstesni vienas kitam. Išmokstama pakantumo kito asmens trūkumams, žinoma kada dera nusileisti. Kita vertus, rožė simbolizuoja meilę ir aistrą, kurios per 10 metų tik sustiprėja, nuoširdžiai mylint kitą žmogų.
Šių metinių proga rekomenduojama dovanoti rožinės spalvos daiktus: įvairius porceliano, juvelyrikos ar tekstilės gaminius.
15 metų vestuvių sukaktis vadinama krištolinėmis vestuvėmis. Krištolas – kieta, skaidri, tačiau trapi medžiaga. Ji primena, kad netgi ir po 15 metų bendro gyvenimo, jausmai ir pasitikėjimas vis vien išlieka trapūs, moko atsargumo ir pakantumo vienas kitam. Taip pat, sutuoktiniai per šį laikotarpį dar geriau supranta vienas kitą, tampa „skaidrūs“ vienas kitam.
Krištolinių vestuvių proga dera dovanoti įvairius krištolinius dirbinius – papuošalus, indus.
Praėjus 20-čiai santuokos metų, ateina laikas porcelianinėms vestuvėms. Kaip ir krištolas, ši medžiaga yra brangi, tauri, tačiau trapi. Ji dar kartą primena mylimiesiems, kad su šeimynine laime reikia elgtis atsargiai ir apgalvotai, nes vienas neatsargus judesys gali viską paversti šukėmis.
Šia proga, ypač tinkama stalą padengti porcelianiniu servizu. Dovanoms taip pat dera dovanoti porceliano gaminius – indus, papuošalus, vazas, kavos ar arbatos servizus. Tinka baltos gėlės: rožės ar gvazdikai.
Ketvirtį amžiaus kartu privaloma paminėti ypatingai, todėl ir šventės simbolis – prabangusis sidabras. Jis simbolizuoja brandą, tvirtumą, prabangą ar netgi beatsirandančias sidabrines sruogas plaukuose.
Ši proga – itin iškilminga, neretai jos metu atnaujinami santuokos įžadai. Pakviečiami ne tik artimiausi žmonės, tačiau ir platesnis bičiulių ratas, itin puiku, jei gali atvykti ir buvę piršliai bei draugai, dalyvavę šventėje prieš 25-erius metus.
Šventinį stalą dera puošti sidabrinėmis detalėmis, naudoti sidabrinius įrankius. Dovanoms, taip pat rekomenduojama rinktis sidabrinius ar pasidabruotus papuošalus, stalo įrankius, juvelyrikos dirbinus.
Kartu pragyventi ketvirtį amžiaus pavyksta daugeliui, tačiau tikrai ne visi gali pasigirti 50-čia metų drauge. Šia proga iškeliama ypatinga šventė – auksinės vestuvės. Sutuoktinių meilė vienas kitam per tokį laiką tampa nepavaldžia laikui, kaip ir auksas. Jis nuo senų laikų buvo laikomas prabangos, ištaigingumo simboliu ir puikiai simbolizuoja pusę amžiaus bendro gyvenimo.
Šia proga įprasta puoštis gelsvos ar aukso spalvos rūbais, šventinį stalą dekoruoti auksiniais elementais. Neretai, kaip ir sidabrinių vestuvių proga, šią dieną atnaujinami vestuvių įžadai. Sudarant jubiliejinį vestuvių sukakties aktą jame pasirašo visų kartų atstovai. Dažnai auksinėms vestuvėms pagaminami ir nauji vestuviniai žiedai, kuriais pasipuošia sutuoktiniai, o senieji perduodami jaunesnėms kartoms.
Šia proga dovanojami auksiniai bei paauksuoti dirbiniai – indai, laikrodžiai, paveikslai. Pagal tradicijas, vaikai privalo tėvams padovanoti auksinį daiktą, taip parodydami pagarbą jų šeimos tvirtumui ir ilgaamžiškumui.
Reta pora kartu sulaukia 60-ųjų – deimantinių – vestuvių metinių. Deimantas – pats kiečiausias mineralas, todėl jis simbolizuoja tvirtą ir užgrūdintą šeimyninį gyvenimą bei nedylančia meilę. Šia proga vaikai ir anūkai turėtų padovanoti tėvams žiedus su deimantais, kaip negęstančios pagarbos įrodymus. Šią dieną, taip pat, įprasta atnaujinti santuokos įžadus.
Jei tik įmanoma, diena praleidžiama šventiškai, su plačiu stalu. Sutuoktiniams linkima sveikatos bei laimės, sakomi tostai, o jie patys dalinasi savo laimingo gyvenimo paslaptimis.
Žinoma, yra ir daugiau įvairių metinių, tarpe jau išvardintų, ar sekančių netgi po deimantinių vestuvių. Tačiau, svarbiausia ne pati šventė, o laimingas ir darnus šeimyninis gyvenimas, laimingi vaikai, bei savitarpio supratimas. Šventė tėra viso to įprasminimas ir paminėjimas: argi galima švęsti tai, ko nėra?
Daugiau straipsnių skaitykite čia.