Visuomenėje skolinimasis vis dar sukelia neigiamas emocijas, o daugeliui – gėdą. Dalis žmonių verčiau gyvena nepatogiai užuot pasiskolinę, o tie, kurie pasiryžta, nedrįsta apie tai kalbėti.
Tai patvirtina ir atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas – pasirodo, kad net 74% lietuvių gėdijasi skolintis.
Prisidėdami prie šios stigmos mažinimo įgyvendinome komunikacijos kampaniją „Skolintis negėda“.
Ja siekėme atsikratyti to gėdos jausmo besiskolinant, kuris vis dar užplūsta daugybę lietuvių. Juk ištikus gyvenimo permainoms skolintis neturi būti gėda – lygiai kaip užklupus netikėtam lietui negėda pasiskolinti skėtį.
Taip skėtis tapo finansinės pagalbos simboliu – jis apsaugo nuo lietaus, o paskola – nuo nenumatytų permainų vėjų, galinčių nupūsti finansus.
Kas, iš pirmo žvilgsnio, atrodo sunkiai suderinama su finansais? Emocijos! Juk visus su finansais susijusius sprendimus priimame racionaliai, be jokių emocijų, ar ne? Pasirodo – ne visada.
Kampanijos metu pirmiausia išsiaiškinome, kokios emocijos užplūsta žmones besiskolinant pinigus. Pamatėme, kiek daug lietuvių dar jaučia nepatogumo jausmą, iš ko ir kam skolintis gėda labiausiai. Situaciją apžvelgė ir psichologė-psichoterapeutė, ji papasakojo, kodėl skolindamiesi žmonės gali jausti ne tik gėdą, bet ir kaltę, baimę, nerimą, pyktį, bejėgiškumą.
Tiek rudens orai, tiek gyvenimas nestokoja permainų – kaip rudenį netikėtai gali užklupti lietus, taip ir gyvenime ištikti finansiniai sunkumai. Nuo lietaus išgelbėti gali pasiskolintas skėtis, o užklupus netikėtiems gyvenimo sunkumams kartais tenka pasiskolinti pinigų. Mes sakome – nei vienu, nei kitu atveju #SkolintisNegėda.
Sugretinę lietų ir gyvenimo sunkumus Vilniuje įrengėme interaktyvią koloną ir joje patalpinome 2000 tūkstančius skėčių. Pirmąsias dvi lapkričio savaites, kuomet sostinėje pliaupė lietus, kvietėme praeivius nesigėdyti ir pasiimti kolonoje esantį skėtį.
Kampanijos metu svarbius klausimus apie gėdą skolinantis kėlė ir žinomi Lietuvos žmonės. Indrė Stonkuvienė, Simonas Urbonas, Greta Bitinaitė dalinosi asmeninėmis istorijomis, kartu su savo sekėjais aktyviai diskutavo apie gėdos jausmą besiskolinant ir klausė, ar tikrai gėda skolintis tokiems svarbiems dalykams, kaip saugus šeimos būstas, sveikatos priežiūra ar automobilio remontas.
Tarkim su šeima būtume nepasiskolinę būstui ir vis dar gyvenę dviejų klaustrofobiškų kambarių bute, sakau atvirai – būčiau išprotėjęs. Net nekalbu kaip tai atsilieptų mano vaikams ir šeimos santykiams. Naujas erdvesnis būstas, buvo verkiant reikalingas, bet be paskolos tai būtų buvę neįmanoma. Taip pat šiuo metu mintyse jau ieškome naujo automobilio, nes augant vaikams, atsirandant didesniems krepšiams bagažinėje, į savo senučiukę Audi mes nebetelpam. Todėl kelionės tapo dideliu nepatogumu, o jei keliaujam tai dažniausiai ne visi kartu, nes netelpam. Naujam automobiliui kiaulė taupyklė dar nepririnkta, bet kentėti laukiant taip pat prasmės nėra. Todėl tikrai be sąžinės graužaties skolinsimės ir kartu keliaudami nedidelėmis dalimis viską grąžinsime.
Manau daugeliui iš mūsų sunku perlipti per skolinimosi barjerą vien dėl to, kad mūsų tėvai, seneliai visada sakydavo, kad geriau gyvenkim paprasčiau, bet niekam nebūkim skolingi. Bet dabar ne tie laikai ir gyventi nusipelnome taip kaip norime, o svarbiausia laikas mąstyti ateities požiūriu, paliekant, užrakinant tas sovietines baimes po praeities spynomis. Tad aš Simonas ir man #SkolintisNegėda kai to reikia ir nebijau prašyti pagalbos, kai užgriūna problemos.
O koks jūsų požiūris į skolinimąsi? Ar skolintis Jums gėda?
Vivus.lt patogi paskola #skolintisnegėda #tyrimas #svarbūsdalykai #gyvenimas #ateitis #požiūris #skolintis #gyventi #patogiau #reklama #apklausa